Demokrata vereség duplán
A felmérésekre rácáfolva májusban elnökké választott Tomiszlav Nikolics csütörtökön ugyanis úgy döntött, hogy a Szerb Szocialista Pártot (SPS) vezető Ivica Dacsics képes lesz összehozni a többséget a 250 fős parlamentben – ellenzékbe szorítva így az exállamfő Borisz Tadicsot és Demokrata Pártját (DS).
Elemzők az utolsó pillanatig kizárták, hogy az elnökivel egyszerre tartott parlamenti választáson harmadikként befutott SPS vezetője felmondja a DS-szel eddig fenntartott szövetségét. Pedig érezhető volt, hogy Nikolics elnök választási győzelme után az SPS egyre inkább húzódott a csak második helyen végzett demokratákkal megújítandó szövetségtől, főleg, miután a Nikolics vezette Szerb Haladó Párt (SNS) a legnagyobb frakciót is megalakíthatta. Szövetségesek híján az SNS kész volt Dacsicsnak kormányfői posztot adni, míg az erre pályázó Tadics – illetve a vele szövetségre kész Liberális Demokrata Párt (LDP) vezette Fordulat tömörülés – ezt nem tette volna. A heteken át folyó meddő tárgyalások ellenére Dacsics Nikolics felkéréséig lebegtette a demokrata szövetséget, amelyben a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ötfős frakciója is kész lett volna részt venni. Az új helyzetben viszont a magyar képviselők is ellenzékben maradnak.
– Két napja tárgyaltam Dacsiccsal, de felkérését az általa vezetett koalícióban való részvételre visszautasítottam – mondta lapunknak Pásztor István. A VMSZ elnöke hozzátette: pártja konstruktív ellenzéki szerepre készül, az EU-integrációval kapcsolatos kérdésekben és a magyar közösséget érintő regionális ügyekben kész az együttműködésre. Pásztor úgy vélte, hogy az elmúlt 10-12 év után más színekből összeálló koalíciónak bizonyítási vágya van, ezért a kisebbségekkel is konstruktívabbak lesznek, noha politikai előéletük mást sejtet. (Igaz, az SPS mellett az egykor radikális Nikolics is sokat változott, ma már támogatja az EU-integrációt, és letett Nagy-Szerbia megteremtésének vágyáról.)
A VMSZ koalíciós részvételének elutasítását Pásztor praktikus okkal magyarázza: a Vajdaságban, tartományi és önkormányzati szinten a DS erős maradt, velük a mindennapokban együtt kell működni. – Lehetetlen helyzetbe hoztuk volna a demokratákat, ha formálisan is Dacsics mellé állunk. Akkor a DS ahol tudott volna, megpróbált volna minket kiszorítani a helyi vezetésből – mondta Pásztor. Szerinte az új koalíció létrejötte a realitásokat figyelembe véve a legjobb forgatókönyv. – Nem összetételét tekintve, hanem abban az értelemben, hogy egyáltalán van kormány. Ennek híján új választások jöttek volna, és ezzel Szerbia elvesztegette volna az egész évet, olyan helyzetben, amikor rengeteg problémát kell gyorsan megoldani – utalt a határontúli politikus az ország égető gazdasági problémáira és a 25 százalékosra becsült munkanélküliségre.