Moszkva nem Aszadot védi?

– Az ellentét Szíria kapcsán Oroszország és a Nyugat között nyilvánvaló, de tévedés lenne feloldhatatlannak tekintenünk – mondta lapunknak Szergej Utkin. Az Orosz Tudományos Akadémia Nemzetközi Gazdaságkutató Intézetének osztályvezetője szerint, ha egyértelműen sikerül kizárni a külföldi katonai beavatkozást, akkor nagyon hamar megszülethet az ENSZ Biztonsági Tanácsában olyan határozat, amellyel valódi nyomást lehet gyakorolni Bassár el-Aszad elnök rendszerére. – Oroszország nem a szíriai rezsimet védi, hanem kiáll az ENSZ és az Arab Liga által is támogatott Kofi Annan rendezési terve mellett, e tekintetben az álláspont megegyezik Brüsszel és Washington nézeteivel – hangsúlyozta a politikai elemző. Szerinte tévedés azt állítani, hogy Moszkva üzleti érdekei, hadiipari szerződései miatt védené Damaszkuszt. – Párizsi vizitjén Vlagyimir Putyin is elmondta, hogy a gazdasági kapcsolatok szintje a két ország között nem túl magas. Nem igaz, hogy Moszkva emiatt nem tud változtatni álláspontján – vélte a múlt héten Budapesten, a Magyar Külügyi Intézet konferenciáján felszólalt elemző. (A több évre szóló szíriai katonai szerződések összértékét ötmilliárd dollárra becsülik, ez alig fele az éves magyar–orosz forgalomnak. Damaszkusz azonban ezzel az egyik legfontosabb felvásárlója az orosz haditechnikának.)

Utkin szerint a szíriai Tartuszban lévő orosz kikötő léte sem köti Moszkvát túlzottan Aszadhoz. Az objektum nem jelentős, igaz, ez az orosz flotta utolsó saját tulajdona az egykori Szovjetunió területén kívül – mondta.

Az elemző úgy véli, Moszkva azért ellenzi a katonai beavatkozás lehetőségét, mert ezzel a konfliktus nem rendeződne, csupán másik fázisba lépne át. – Remélem, az a nézet kerekedik felül a nemzetközi porondon, amely nem fegyverekkel akar nyomást gyakorolni. Hiszen el lehetett távolítani az iraki Szaddám Huszeint vagy a líbiai Moammer el-Kadhafit is, a problémák mégis megmaradtak – mondta Utkin, megjegyezve, hogy Moszkva nem azért ódzkodik a szíriai beavatkozást lehetővé tévő határozattól, mert korábban Líbia kapcsán „megvezették”. (Putyin például a márciusi elnökválasztás előtti cikksorozatában utalt arra, hogy az „arab tavaszt” egyes erők a piac újraelosztására használják, és ebben, Líbia kapcsán, Oroszországot veszteség érte.)

– Kétségtelen, hogy utólag vannak erre utalások, de szerintem Moszkvában pontosan tudták, hogy a líbiai határozatnak utat engedve a Nyugat élni fog a beavatkozás lehetőségével. Nem hiszem, hogy naivitásból nem vétózott Moszkva az ENSZ BT-ben – jelentette ki Utkin, aki hangsúlyozta, hogy az orosz elnök nem akadálya a közös stratégia kidolgozásának Szíriára vonatkozóan. „Putyin nem dogmák, hanem a gyakorlat embere: vannak elképzelései a világról, és elvárja, hogy álláspontját figyelembe vegyék”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.