Erdély a Fidesz második kudarca
Szlovákia esetében a száz százalékban magyarnak minősített Magyar Koalíció Pártja (MKP) kapott masszív kormányzati és közszolgálatimédia-támogatást Budapestről. Román viszonylatban pedig az RMDSZ-szel rivalizáló Magyar Polgári Párt (MPP) és Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) mondhatta el ezt magáról – a választási eredmények alapján nem sok sikerrel.
Budapestről márpedig komoly politikai-választási turizmus irányult Erdélybe. Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke a Szász Jenő vezette MPP, míg Németh Zsolt külügyi államtitkár a Tőkés László nevével fémjelzett új politikai formáció, az EMNP mellett korteskedett. De jutott kampányszerep Budai Gyula államtitkárnak és kormánybiztosnak, sőt a Székelyudvarhelyen vizitáló Tarlós Istvánnak, Budapest főpolgármesterének is. Tarlós ráadásul a testvérvárosi szándéknyilatkozatot nem az RMDSZ-es polgármesternek és -jelöltnek, Bunta Leventének, hanem a korábbi városi elöljárónak és polgármesterjelöltnek, Szász Jenőnek adta át.
Mindezek után szerettük volna kormányzati illetékesek értékelését kikérni a romániai helyhatósági választásokról. A megkeresésekre lényegében elutasítást kaptunk. Németh Zsolt napi programjába sajnos nem fér bele egy telefoninterjú – közölte lapunkkal a külügyi tárca. Répás Zsuzsanna, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár külföldön tartózkodik, a témával kapcsolatban a jövő héten tud interjút adni – így a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium válasza. Zákonyi Botond, a Magyar Külügyi Intézet igazgatója pedig egyéb elfoglaltságára hivatkozva nem akart nyilatkozni.
A kedélyeket még tovább szította Nyirő József erdélyi író, az egykori, Szálasi-féle nyilas parlament tagja újratemetése körüli nyilatkozatháború. Különösen Kövér László megnyilvánulásaira „ugrottak” Bukarestben, ahol úgy tűnik, a magyarkártya ismét politikai tényező lett. A magyar kormányzati politikusok fellépései éppen úgy nem hoztak semmilyen eredményt, mint azok az erőfeszítések, hogy az anyaországból diktálják az erdélyi magyarságnak, kiket is kellene megválasztaniuk – fogalmazott lapunk érdeklődésére Szabó Vilmos MSZP-s országgyűlési képviselő. A parlament külügyi, illetve nemzeti összefogás biztottságának tagja szerint miközben Budapestről teljesen feleslegesen „hajítottak követ az ablakba”, vagyis vittek a magyar–román kétoldalú viszonyba komoly feszültséget, a megosztottsággal, az egymással szembeni politikai harc kierőszakolásával az erdélyi magyarság jelentős mértékben veszített érdekérvényesítő képességéből.
Kérdés, hogy az ősszel esedékes romániai parlamenti választásokra előretekintve milyen következtetést vonnak le Budapesten. Esetleg azt-e, hogy mégsem érdemes a sokszínűségre és az új egységre hivatkozva az RMDSZ visszaszorítására játszani, avagy úgy gondolják: a Fideszhez maximálisan hűséges erdélyi magyar politikai erők felépítése változatlanul jó ötlet, csak a megvalósításon kell változtatni. Szabó Vilmos szerint a megosztottságra való törekvés olyan negatív következménnyel járhat, hogy az erdélyi magyarok közül még többen ábrándulnak ki a politikából, és még kevesebben mennek el szavazni, akár már az ősszel is.
Szabó úgy látja: a romániai önkormányzati erőpróbán elért jelentős baloldali győzelem a bukaresti kormányzó erők sikerét vetíti előre az őszi törvényhozási választásokra. Vagyis Orbán Viktornak és a Fidesznek – tetszik, nem tetszik – tartósan Victor Pontára, s a szociáldemokrata pártelnök által vezetett baloldali kormánykoalícióra kell berendezkednie. Bukarestben ugyan elmaradt a minap a kétoldalú viszonyt terhelő problémák kibeszélése a két miniszterelnök között, de ezt előbb-utóbb – éppen a magyar–román kapcsolatok érdekében – pótolni kell. Ahogy felettébb hasznos lenne egyensúlyt találni a nemzetpolitika és szomszédságpolitika között. Szabó szerint szomszédságpolitikában bizonyos kérdésekben – mint a korábbi államfő, Sólyom László 2009. augusztusi, komoly magyar–szlovák diplomáciai bonyodalmat okozó komáromi „visszafordítása” esetében – el kell menni a legvégső határig, de értelmetlen és káros feleslegesen provokálni.
Mesterházy is kinézte magának a külföldet
A környező országok számos vezető politikusával találkozik a következő hetekben Mesterházy Attila, ezzel is erősítve pártja nemzetközi kapcsolatait – tudta meg a Népszabadság. Az MSZP elnöke a tervek szerint a következő hetekben tanácskozik Robert Fico szlovák kormányfővel, Victor Ponta román és Zoran Milanovic horvát miniszterelnökkel is.
Mesterházy szombaton a cseh szociáldemokrata párt kongresszusán mond beszédet, és találkozik Bohuslav Sobotka pártelnökkel. Budapesten a finn házelnökkel és az amerikai kongresszus egykori képviselőivel folytat majd tárgyalásokat szintén még a nyár elején, a hónap végén pedig Martin Schulz EP-elnökkel találkozik Münchenben. Ősszel újabb konferenciák kapcsán tárgyal európai vezetőkkel: az olasz szociáldemokraták kongresszusán Pierliugi Bersani főtitkárral, majd a brit Munkáspárt októberi konferenciáján Ed Miliband pártelnökkel fog kétoldalú tárgyalásokat folytatni. Az MSZP vezetőjének környezetéből származó forrásaink hozzátették, hogy Mesterházy augusztus végén részt vesz a Szocialista Internacionálé dél-afrikai kongresszusán, ahol a fokvárosi ülésen újrajelölteti magát a szervezet egyik alelnöki posztjára.
Mesterházy Attila – akinek támogatottsága a legutolsó közvéleménykutatások szerint utolérte a jelenlegi kormányfőét – már régóta komoly hangsúlyt fektet a nemzetközi kapcsolatok aktívabb ápolására, ez a törekvés pártelnöki pályázatában és a – lapunk által tegnap bemutatott – szocialista stratégiai dolgozatban is kiemelt szerepet kapott. Az MSZP elnöke nemrég az Egyesült Államokban vett részt politikai körúton, amelynek egyik eredménye, hogy a szocialisták kampányfelkészülését várhatóan Barack Obama amerikai elnök tanácsadói fogják segíteni. (Szalay Tamás Lajos)