Inkább nélküled, mint veled
Az uniós csúcstalálkozókon az ország 2007-es csatlakozása óta Traian Basescu képviseli Romániát. Igaz, korábban, a lisszaboni szerződés 2009-es életbelépéséig a miniszterelnök is elkísérhette. A liberális Calin Popescu Tariceanu élt is ezzel a joggal, viszont utóda a 2008-as választások után, az elnöki pártot vezető Emil Boc teljesen átengedte a terepet az államfőnek. Victor Ponta, az új miniszterelnök már kormánya két héttel ezelőtti beiktatásakor világossá tette: azt szeretné, ha ötévi EU-tagság után végre az képviselné az országot az uniós tagországok állam- és kormányfőinek összejövetelein, aki végre is tudja hajtani az ott születő döntéseket. Ez pedig szerinte nem lehet az államfő, aki nem rendelkezik gazdaságpolitikai jogkörökkel, miközben a holnap kezdődő informális EU-csúcs például hangsúlyozottan a gazdaságról szól.
Szerdán Traian Basescu csakis vacsorázni vagy viccelődni megy Brüsszelbe, hiszen gazdaságpolitikai kérdésekben nincs hatásköre, illetve nincs támogatása a parlamenti többség vagy a kormány részéről – érvelt a baloldali miniszterelnök. Tárgyalt is a kérdésről az elnökkel, de eredménytelenül. – Megegyeztünk, hogy nem értünk egyet – számolt be Ponta a találkozó után. Hétfőn a kormányfő bejelentette, hogy a parlamenthez fordul: döntsön a vitában a törvényhozás, vagyis „az egyetlen fórum, amely a népet képviseli”. Ponta javasolja, hogy a parlament vitassa meg a félévente összeülő Európai Tanács előtt, román részről ki és milyen megbízással menjen a csúcstalálkozóra. Majd egyértelműen kijelentette: az elnök 2009 óta bitorol egy olyan jogkört, amely a kormányfőt illeti meg.
Sebastian Lazaroiu volt elnöki tanácsos szerint a Szociálliberális Unió vezetői csupán ürügyet keresnek az elnök felfüggesztésére, majd menesztésére – azért kérdőjelezik meg a hatáskörét. Az előzményekhez tartozik, hogy a kormányfő arra készült, az alkotmánybíróságtól kéri a hatáskörök tisztázását, ám a testület elnöke, Augustin Zegrean kéretlenül is az elnök mellett foglalt állást.
A fejlemények azokat az elemzőket igazolják, akik nehéz „együttélést” jósoltak a hónap elején hatalomra került USL és az előző kormányzatot gyakorlatilag irányító Traian Basescu között. Mindenesetre a felek egyre kevésbé leplezik ingerültségüket. Sajtóinformációk szerint a hétvégi NATO-csúcs előtt az elnök külön kérte, hogy a védelmi és a külügyminiszter ne kísérje el Chicagóba. Amikor mégis „mellészegődtek”, Traian Basescu bosszút állt: a román diaszpórával rendezett találkozón a nyilvánosság előtt ugratta Andrei Marga külügyminisztert, majd tüntetően hátat fordított neki, amikor a román diplomácia vezetője kért szót.