Szerbia választott, de nem döntött
A legutóbbi kormány belügyminisztere akár a kormányfői posztot is kérheti cserébe a koalíció folytatásáért. Igaz, kettejük egyezsége ehhez kevés lesz a 250 fős parlamentben: a koalíció eddig is a két párt mögött álló egy-egy pártszövetségből, továbbá az EU-párti, Szerbia decentralizációjáért fellépő Szerbia Egyesült Régióiból (URS), valamint kisebbségi pártokból állt, köztük a Vajdasági Magyar Szövetségből (VMSZ). A magyar párt eredménye ezúttal döntő lehet, ha az eddigi négy mandátuma után valóban sikerül hatra növelnie képviselői számát, ahogyan azt az államfőválasztáson is indult VMSZ-elnök, Pásztor István remélte, százezer szavazatra számítva.
A 6,8 millió szerb választópolgár emellett önkormányzati és a Vajdaságban tartományi szinten is voksolhatott. A 120 fős vajdasági parlamentben is erősödést vár a VMSZ. Az 53 százalékos részvétellel megtartott választáson gyengén szerepelt a Hágában háborús bűnök vádjával ítéletére váró Vojiszlav Seselj Szerb Radikális Pártja (SRS), amellyel Nikolics négy éve szakított, létrehozva az SNS-t. Az előzetes felmérések alapján az SRS az ötszázalékos parlamenti küszöb környékén mozog. Nem volt sikeres elnökjelöltük, a pártvezér felesége, Jadranka Seselj sem. Ez jelzi, hogy a szerb választás főszereplője inkább a gazdaság volt, semmint a nemzeti retorika, beleértve az önállóvá vált, de Belgrád által el nem ismert Koszovót is. Nemcsak Tadics, de ma már Nikolics is az EU-tagság híve. (Szerbia március ban vált hivatalosan is tagjelöltté. A szerbek szűk többsége támogatja a csatlakozást, ami 2020-ra tűnik elérhetőnek.) Sőt a tagság érdekében már az egykori radikális Nikolics is kiáll a hágai Nemzetközi Törvényszékkel (ICTY) való együttműködés mellett. Igaz, újabb áldozatot már nem kell ezért hoznia, hiszen Belgrád minden körözött háborús bűnösét kiadta.
A 24 százalékos munkanélküliséggel küzdő Szerbia pénzügyi stabilitása számára létkérdés a mielőbbi kormány megalakulása. A szerb valuta január óta hét százalékot gyengült az euróval szemben. – A dinár sorsa nagyban függ a következő kormánytól és a Nemzetközi Valutaalappal kötendő új megállapodástól – jelentette ki még pénteken a szerb állami televízióban a Szerb Nemzeti Bank vezetője, Dejan Soskics. (Munkatársunktól)