Kísérleti lufikat eresztett fel Fico
Első lépésként megszüntette az emberjogi és kisebbségügyi kormányalelnöki posztot. – Valósággal sokkolt, hogy az önmagát szociáldemokratának nevező kormánypárt háttérbe szorít olyan fontos társadalmi problémaköröket, mint az emberi jogok és a kisebbségiek helyzete. Hivatalom az eltelt másfél évben jelentős eredményeket ért el a leginkább támogatásra szoruló közösségek, a mélyszegénységben élő romák és más hasonló sorsúak felkarolásában – nyilatkozta lapunknak a döntés után Rudolf Chmel, a posztjáról távozó miniszterelnök-helyettes. Újabb aggodalomra adott okot, hogy Fico nem hívta meg a kormányprogramot előkészítő kerekasztalra a kisebbségek képviselőit. – A dokumentumban csupán néhány mondat lesz a nemzetiségekről. Az ország polgárait nem különböztetjük meg nemzeti vagy vallási hovatartozásuk szerint – érvelt Dusan Caplovic leendő oktatásügyi miniszter. A Fórum Kisebbségkutató Intézet ennek ellenére terjedelmes anyagot küldött a kabinetnek, amelyben a szlovákiai magyarság és a többi kisebbségiek jogállását erősítő javaslatait foglalta össze. A legnyugtalanabbak a szlovákiai romák, akiknek a lélekszáma a tavalyi népszámlálás alapján 105 ezer. Szakértők szerint azonban legalább négyszázezren élnek északi szomszédainknál. Robert Fico velük kapcsolatban több kísérleti lufit eresztett fel, amelyekkel alighanem azt igyekezett lemérni, milyen fogadtatása lesz a kabinet szándékainak. A kormányfő az egyik pozsonyi egyetemen tartott előadásában azt fejtegette, hogy a romákkal kapcsolatos gondokat csak úgy oldhatják meg, ha bizonyos mértékig és ideiglenesen szűkítenék az emberi jogokat. „Természetesen csak Brüsszel beleegyezésével, mert az uniós pénzforrásoktól semmiképpen sem szeretnénk elesni” – tette hozzá azonnal.
Aztán nekilátott az ötletelésnek: a roma gyermekek számára bentlakásos iskolákat kell nyitni, egy családban csak három gyermek után járna pótlék és szociális segély, amelynek egy részét élelmiszerekben juttatná az állam. A büntetett előéletű vagy a közhasznú munkáktól ódzkodó személyeknek kevesebb támogatás járna. A romaügyi kormánybiztos hivatalát pedig Pozsonyból Kelet-Szlovákiába kell áthelyezni, hogy minél közelebb legyen az érintett polgárokhoz.
Vihart aratott Fico a szakértők körében. Irena Biharyová, az Emberek a Rasszizmus Ellen civil szerveződés elnöke figyelmeztette a kormányfőt, hogy Szlovákia számos olyan nemzetközi szerződést írt alá, amelyben szavatolta minden polgár alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartását. Jaroslava Lajcáková, a kultúrát és etnicitást kutató központ munkatársa szerint a kormányfőnek fogalma sincs arról, mi a romaügyi kormánybiztos szerepe, akinek állandó kapcsolatot kellene tartania a kormányhivatallal és a minisztériumokkal. – Vagy a kihelyezéssel is regionális üggyé igyekszik lefokozni a romák társadalmi, szociális gondjait, és ezzel együtt csökkenteni a nemzetiségi kérdés jelentőségét –mutatott rá a szociológus.