Romney „kötéltáncolni” tanul

Új szakaszába lépett az amerikai elnökválasztási küzdelem, miután Rick Santorum kedd este bejelentette: felfüggeszti kampányát, azaz feladja a harcot a republikánus elnökjelöltségért.

Az utóbbi hetekben már az egykori pennsylvaniai szenátor számított Mitt Romney egyetlen valódi ellenfelének. Newt Gingrich egykori házelnök és Ron Paul libertariánus képviselő továbbra is versenyben van, ám a voltmassachussettsi kormányzó jelöltsége immár biztosnak tekinthető.

Barack Obama stábja talán örült volna, ha Santorum még egy-két hónapig kitart, és arra kényszeríti Romneyt, hogy még több pénzt költsön a republikánus riválisát támadó drága tévéreklámokra. (Romney csapata kedden gyorsan visszamondott 2,7 millió dollár értékű reklámidőt, amelyet Santorummal szemben használtak volna fel.)

Mostantól indul a harc a választói centrumban álló ingatag szavazókért, akik között a felmérések szerint Obama jelenleg jobban áll, mint Romney. Bizonyos szinten ezt is Santorumnak köszönheti: a konzervatív nézeteivel népszerűséget szerző volt szenátor arra kényszerítette az exkormányzót, hogy ő is jobbra tolódjon, „udvaroljon” a választók konzervatív táborának. Korábbi, mérsékelt álláspontját megváltoztatva, Romney úgy nyilatkozott, hogy visszavonná Obama egészségbiztosítási reformját (amelynek elődjét ő maga vezette be az akkor általa vezetett Massachussettsben), és immár ellenzi a melegek házassághoz való jogát, valamint az abortuszt is. Közölte, hogy „megszabadulna” a Planned Parenthood nevű országos szervezettől, amely rengeteg, főleg rászoruló tizenés huszonévesnek biztosít fogamzásgátlót, valamint számos egyéb egészségügyi szolgáltatást, köztük abortuszokat is végez. (Később javított: természetesen csak a szervezet állami támogatását tudná megszüntetni, ami egyébként a költségvetése egyharmadát adja.) A gyermekkoruk óta az Egyesült Államokban élő illegális bevándorlók státuszának törvényesítéséről szóló jogszabályjavaslatot sem szavazná meg.

Sokan úgy vélik, hogy a 65 éves, a pénzügyi világból érkezett jelölt retorikája most gyorsan visszacsúszik a politikai középre, hiszen a választásokat a nagyszámú bizonytalan szavazó meghódításával lehet megnyerni Amerikában. Ezt erősítette Romney szóvivőjének, Eric Fehrnstormnak néhány héttel ezelőtti elszólása is. E szerint amint vége az előválasztási kampánynak, új korszak kezdődik, mert amit addig Romney mondott, azt egyszerűen ki lehet törölni, mint amikor a gyerekek megrázzák fejük felett mágneses „varázstáblájukat”, és arról minden eltűnik, amit előtte odarajzoltak. Az angolul „Etch-a-Sketch” nevű játék egyébként azóta az amerikai politikai kommentátorok egyik kedvenc kifejezése: ez lett a szimbóluma annak a gyakori kritikának, hogy Romney néha már szélkakas módjára változtatja véleményét egyes politikai kérdésekről.

Az amerikai sajtóban Santorum visszalépése után megjelent kommentárok szerint azonban Romney már nem biztos, hogy vissza tud (vagy akar) térni mérsékelt nézeteihez. Fenn kell tartania ugyanis a konzervatív tábor lelkesedését is, hogy ők is hajlandók legyenek elmenni szavazni novemberben. A The New York Times (NYT) tudósítása szerint több konzervatív szervezet közölte, hogy támogatja Romneyt, de elvárja azt is: ne adja fel az előválasztásokon tett ígéreteit. „Valódi és szilárd elkötelezettséget kell mutatnia az alapvető értékekhez kapcsolódó ügyekben” – mondta a lapnak például Tony Perkins, a Családkutató Bizottság, egy konzervatív, keresztény értékeket támogató civil szervezet elnöke. Barry Casselman politikai elemző szerint sem fog visszatérni Romney középre. Az amerikai választásokat három évtizede követő szakértő lapunknak úgy nyilatkozott: hiba lenne megkérdőjelezni Romney konzervatív elkötelezettségét. Példaként az idősebb George Bush elnököt hozta fel, aki mérsékelt politikai nézeteket vallott még Ronald Reagan alelnökeként is, ám az elnökválasztási kampánya soránmár például ellenezte az abortuszt, és emellett elnökként is kitartott. Casselman szerint Romney sem fog változtatni nézetein, és elnökként bizony azt az ígéretét is betartaná, hogy viszszavonja az egészségügyi reformot. Ám a bizonytalan politikai közepet is meg kell nyernie, hisz az a választók egyharmadát teszi ki az Egyesült Államokban. A szakértő szerint ezért sem határolódott el soha Romney például saját, Massachusettsben bevezetett egészségbiztosítási rendszerétől.

Más elemzők is a bizonytalan szavazók fontosságára hívják fel a figyelmet. Timothy Stanley, az oxfordi egyetem történészprofesszora a CNN internetes oldalán azt írja: a konzervatív fordulat során elidegenített nők és a spanyol ajkú szavazók visszaszerzésének érdeké ben a középnek is meg kell hogy feleljen Romney. Writ Ayres republikánus szakértő és közvélemény-kutató a NYT-nak úgy fogalmazott: „politikai kötéltáncot” kell járnia a volt kormányzónak, és hogy mindez sikerüljön neki, elsősorban a gazdaságra kellmajd koncentrálnia a kampányban.

Valószínűleg nem búcsúznak örökre az amerikai választók a váratlanul visszalépő Santorumtól sem. Azt már megmutatta egyszer, hogy nagy viszszatérő: a 2006-os szenátusi választásokon elszenvedett nagyon csúnya veresége után sokan leírták az addig tehetségesnek tartott politikust. A CBS hírcsatorna rámutat: hivatalosan nem befejezi, csak felfüggeszti kampányát, amit azt jelenti, hogy továbbra is elfogadhat pénzt támogatóitól. Az időzítés is fontos volt: ha április 24-én Pennsylvaniában, hazai terepen nem nyer, akkor az nehezen kimagyarázható vereség lett volna. Így azonban a párt egyre erősödő konzervatív szárnyának vezéralakjaként léphet fel. Ezt keddi sajtótájékoztatóján is hangsúlyozta: „csodával határos” kampánya megmutatta a konzervatív tábornak, hogy „nekik is van hangjuk”.

Romney könyve is Obama kezébe akadt egy vásárláskor
Romney könyve is Obama kezébe akadt egy vásárláskor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.