„Bush az én hibám volt”

Nehéz időszak vár Barack Obamára. Hiába indította el a gazdasági válságból kivezető úton az országot, a középosztály még mindig nem heverte ki az elmúlt éveket, ezért aktívabb lépéseket akarnak látni – mondta lapunknakMichaelDukakis, aDemokrata Párt 1988-as elnökjelöltje, Massachusetts állam volt kormányzója.

Dukakis az amerikai elnök helyzetét saját első, 1975-ben kezdődött kormányzói ciklusához hasonlította: „Az ország egyik legrosszabb gazdasági helyzetben lévő államát örököltem meg. Ám négy év alatt 12 százalékról négyre vittük le a munkanélküliek arányát, és minden jónak tűnt, amikor elindultam az újraválasztásért.” Dukakist azonban a demokrata előválasztáson egy pártbéli ellenfele legyőzte. Négy év múlva újra indult, megválasztották, és további két cikluson át, 1983 és 1991 között vezette az északkeleti államot. „Az embereknek egy-két, de akár három év is kellhet ahhoz, hogy érezzék a javulást a mindennapokban” – emlékeztet az egykori kormányzó, aki szerint Obama válságkezelő intézkedései nélkülma sokkal rosszabb lenne a helyzet az Egyesült Államokban. „De csinálhat az ember bármennyi fantasztikus dolgot, ha nem képes arra, hogy elmagyarázza, az miért fontos. Ha Obama valahol hibázott, akkor ezen a téren” – mondta a 78 éves egykori politikus, aki már az interjú kezdetén nevetve leszögezte, bármilyen kérdésre válaszol a választásokkal kapcsolatban, mert már túl van azon az időszakon, amikor figyelnie kellett arra, mit mond.

A Demokrata Párt kommunikációs hibáit teszi felelőssé azért is, hogy az elnök egészségügyi reformja (elsősorban a biztosítás vásárlását kötelezővé nyilvánító rész) népszerűtlen. „Közel hatvanmillió amerikainak nincs biztosítása, legtöbbjük egyszerű, dolgos ember. Ha végeznénk egy közvélemény-kutatást, amelyben azt kérdezzük, hogy az átlag amerikaiak és családjukhozzáférhessenek-emegfelelő és megfizethető egészségügyi ellátáshoz, a társadalom 95 százaléka igent mondana. Ezért nem értem, miért nem ez az üzenet” – mondta. Dukakis szerint egyébként ha a legfelsőbb bíróság nem semmisíti meg a törvényt (a döntés júniusban várható – a szerk.), és működni kezd az új szabályozás, mindenki látni fogja, hogy az mennyire fontos. „Botrányos lenne, ha megsemmisítenék az egészségbiztosítási reformot. És teljes képtelenség az érv, hogy a kongresszusnak nincs joga olyan törvényt hozni, amely biztosítás vásárlására kötelezi az embereket.”

Közvetve a legfelsőbb bíróságot hibáztatja akkor is, amikor a super-PAC-ekre vonatkozó kérdésre úgy válaszol: csupán ezeknek a szervezeteknek köszönhető, hogy Mitt Romney egyáltalán versenyben van a republikánus elnökjelöltségért. „Ez a legfelsőbb bíróság a legrosszabb, amely valaha létezett” – mondta. A testület két évvel ezelőtti döntése mondta ki ugyanis, hogy a jelöltektől független szervezetek, a superPAC-ek korlátlanul fogadhatnak el pénzt magánszemélyektől vagy vállalatoktól. „Romney csak azért tudta megnyerni ezt az előválasztást, mert húsz gazdag barátja finanszírozza, és tízszer annyi pénzt költ az ellenfeleit támadó reklámokra, mint a többiek. Egyébként ugyanaz készíti az ő negatív hirdetéseit, aki annak idején az idősebb Bush ellenem használt reklámjait készítette” – mondta Dukakis, aki 1988-ban nyerte el a Demokrata Párt elnökjelöltségét, ám alulmaradt George H. W. Bushsal szemben. „A legnagyobb hibám az volt, hogy nem válaszoltam ezekre a negatív kampányhirdetésekre” – tette hozzá az egykori kormányzó, aki manapság szeret azzal viccelődni (lapunknak is említette), hogy felelősnek érzi magát az ifjabb Bush elnökért, hiszen ha annak idején legyőzi az idősebbet, fiából sem lett volna elnök.

Mitt Romney-t egyébként „katasztrofálisnak” tartja. Romney tizenkét évvel Dukakis után, 2003-ban lett Massachusetts kormányzója, és elődje szerint rossz munkát végzett. „Rengeteget beszél mostanában arról, milyen jól ért az üzleti világhoz, a költségvetések készítéséhez, a gazdasághoz. Mindeközben az államot borzasztó gazdasági helyzetben hagyta. Ráadásul nap mint nap váltogatja a véleményét minden ügyben” –vélekedik Dukakis. Szerinte Romney azért tolódott jobbra, mert a konzervatív Teadélután-mozgalom támogatóinak akar a kedvében járni, ám „mindig is azt mondtam, hogy amint megszerzi a jelöltséget, olyan gyorsan fog visszaszaladni a politikai középre, ahogy csak tud.” De a sok irányváltást nehéz lesz megmagyarázni a választóknak, és az ellenfelek is tenni fognak róla, hogy sokat halljunk Romney pálfordulásairól.

A nagymama Pesten született

Dukakis feleségével, Kittyvel érkezett Budapestre. Másodszor jár hazánkban, először 1990-ben, hivatalos úton volt itt. Elmondta: az akkori sötét, koszos és unalmas Budapestre ma már rá sem ismer, olyan sokat változott. – Hihetetlen, milyen jól öltözöttek a fiatalok, milyen stílusos város lett. Mintha Párizsban sétálnék – mondta. A budapesti amerikai nagykövetség segítségével megtalálták és meglátogatták Kitty Dukakis nagymamájának budapesti szülőházát. A család 1896-ban vándorolt ki Amerikába.

Michael Dukakis – már nem kell minden szavára vigyáznia
Michael Dukakis – már nem kell minden szavára vigyáznia
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.