Megszorítás Ljubljanában
A Szlovén Nyugdíjasok Demokratikus Pártjának 52 éves vezetője hozzátette: bizonyítványokkal, diplomákkal kapcsolatos ügyek Szlovéniában is felmerültek, igaz, csak képviselők, nem pedig a legmagasabb tisztséget betöltő politikusok szintjén. A jó magyar–szlovén kapcsolatokat hangsúlyozó Erjavec egyike volt azoknak, akik bírálták a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárást. „Nem helyes az intézkedés, mert az embereket érinti.
A kormányoknak a kohéziós alapokon kívül most nincsenek más forrásaik, amelyekből az infrastruktúra fejlesztésére költhetnének. Sok más ország sem tartotta be a szabályokat” – mondta, Görögországra utalva. Igaz, Szlovéniában is magasabb most a hiány, tavaly az öt százalékot is meghaladta. „Ha nem sikerül csökkentenünk, akkor mi is hasonló eljárásra számíthatunk” – közölte, hozzátéve, hogy Szlovéniára ezért pótköltségvetés vár és alkotmánymódosítás, amely megtiltaná a túlköltekezést. „Nincs más választásunk, közös felelősségünk az euró védelme” –ismerte el a nyugdíjaspárt feje.
„Nehéz volna megmondanom, hogy politikai okok is állnak-e a Magyarországgal szembeni szigorúság mögött” – fogalmazott Erjavec. Hogy ehhez hozzájárult-e a magyar politikai retorika, Orbán Viktor Brüsszel–Moszkva-párhuzama, azt nem kommentálta. „Ez belpolitikai célú nyilatkozat, én azt tartom fontosnak, amit a kormányfők Brüsszelben mondanak” – jelentette ki Erjavec. Szerinte egységesebb, erősebb Európára van szükség, nagyobb ellenőrzési jogkörökkel, és úgy véli, hogy a régió országainak együttműködését is szorosabbra kell fogni. Emlékeztetni lehet arra, hogy tavaly Magyarország és Szlovénia egyaránt pályázott az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagsági helyére, amelyet végül Azerbajdzsán nyert el.