Gazdasági minisztert keres a Fico-kabinet
Ezeket a hatásköröket több minisztérium veszi át. A tizennégy tagú kabinetben hárman pártonkívüliek: Miroslav Lajcák karrierdiplomata, leendő külügyminiszter, továbbá Tomás Borec, aki eddig az ügyvédi kamara elnöke volt, s az igazságügyi tárcát vezeti majd, valamint Zuzana Zvolenská, aki egészségügyiminiszter lesz. Tízen a kormánypárt ismert szakemberei. Közülük Robert Kalinák ismét belügyminiszter, Dusan Caplovic pedig oktatásügyi miniszter lesz. Egyelőre nem született döntés arról, hogy kit jelölnek a gazdasági tárca élére.
A névsort Robert Fico ma átnyújtotta Ivan Gasparovic államfőnek, aki a tervek szerint a pozsonyi parlament április 4-i alakuló ülését követően még aznap kinevezi az új szlovák kabinetet.
A kormánypárti Smer-SD kommunikációs igazgatóját a bejelentést követően arra emlékeztettük, hogy Robert Fico néhány napja éppen lapunknak adott interjújában azt ígérte: nem nyirbálják meg a szlovákiai nemzeti kisebbségek szerzett jogait, s máris ezt teszik. Erik Tomás szerint ez a miniszterelnök-helyettesi poszt és a hivatal csupán az előző koalíció politikai alkuja révén jött létre, lényeges végrehajtó hatáskörök nélkül. Ha a jogkörök a munka- és szociális ügyi, a kulturális és az oktatásügyi tárcához tartoznak, akkor nagyobb szakmai súlyuk lesz. –A jogok tehát semmiképpen sem csorbulnak, s ezt majd a kormányprogram is igazolja – közölte.
Megkeresésünkre Rudolf Chmel – aki eddig a megszüntetett miniszterelnök-helyettesi posztot töltötte be – megdöbbentőnek nevezte, hogy az önmagát szociáldemokratának nevező kormánypárt háttérbe szorít olyan fontos társadalmi problémaköröket, mint az emberi jogok és a kisebbségiek helyzete. – Hivatalom jelentős eredményeket ért el a támogatásra szoruló közösségek, így a mélyszegénységben élő romák felkarolásában, miként a kisebbségiek hivatali nyelvhasználatának érvényesítésében is – mondta.