Össztűz a KNDK rakétáira
Bár Észak-Korea azzal védekezik, hogy a rakéta csak műholdat szállít majd, az USA szerint bármilyen fellövés megsértené az ENSZ-határozatokat, és rakétatesztnek minősülne – jelentette a BBC. Phenjan a műholdindítást április 12-e és 16-a között tervezi, megünnepelve ezzel Kim Ir Szen volt koreai vezető születésének 100. évfordulóját.
Kína nagyon komolyan veszi az észak-koreai ügyet, és az aggodalmát a phenjani vezetésnek is jelzi – ígérte Hu Jintao Obamának. Ugyanakkor Ben Rhodes amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes azt mondta az AP hírügynökségnek: Peking már korábban is aggodalmát fejezte ki, ám ez mit sem változtatott Észak-Korea hozzáállásán. Pekingnek szerinte azon kellene gondolkodnia, nem akar-e a figyelmeztetéseknél határozottabb lépéseket tenni.
A kétkedőket igazolja a kínai elnök nyilatkozata a Xinhua hivatalos hírügynökségnek, amelyben „nagyon bonyolultnak és érzékenynek” nevezi az észak-koreai kérdést. Vasárnap, a csúcstalálkozó előtt egy nappal egyébként Obama is úgy fogalmazott, hogy Kína nem elég kemény Észak-Koreával. Ri Mjong Bak dél-koreai elnök pedig arra figyelmeztetett, hogy Phenjanra további elszigetelődés és szankciók várnak, ha nem hagy fel a rakétaindítási tervekkel. Washingtonból máris megüzenték, hogy a műholdfelbocsátás veszélybe sodorhatja a februári megállapodást, amelynek értelmében az Egyesült Államok élelmiszersegélyt nyújt Észak-Koreának, cserébe az urániumdúsítás leállításáért.
Az észak-koreai akció veszélyezteti a békét a térségben – közölte Szöulban Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár. Mint a Reuters emlékeztet, amerikai szakértők ennél is messzebb mennek. Noha a nagy hatótávolságú rakéták előző két indítási kísérlete kudarcba fulladt, szerintük az észak-koreai rakétaprogram gyorsan halad előre, és öt éven belül már az amerikai kontinenst fenyegetheti.