Beadja a keserű pirulát az EU-munkacsoport
Megédesíteni ez persze nem fogja a keserű pirulát, amelyet a „trojka” (Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap, Európai Központi Bank) nyelet le a görögökkel, cserébe az immár második, 130 milliárd eurós mentőcsomagért. A negyvenöt fős munkacsoport (Task Force for Greece, TFGR) feladata a görög hatóságokat támogatni a gyakran fájdalmas reformok végrehajtásában.
– A segítségnyújtásnak többféle formája is lehet. Néha szakértői küldöttségek egy-egy rövidebb görögországi látogatáson segítenek a helyi intézményeknek a legcélravezetőbb módszereket megtalálni. Bizonyos területeken a szakértők hosszabb távú jelenlétére van szükség, és előfordulhat, hogy egy-egy témában különösen jártas EU-tagállamok irányítanak projekteket – magyarázza a Népszabadság érdeklődésére a német Reichenbach. Feladat akad bőven, a bürokrácia mérséklésétől az egészségügy és az igazságszolgáltatás modernizálásán át az uniós források hatékonyabb felhasználásáig.
Rendkívül súlyos problémának minősítette az adóelkerülést a TFGR legutóbbi jelentése, főként a leggazdagabb görögök körében (a behajtható adóhátralékot nyolcmilliárd euróra, azaz 2300 milliárd forintra becsülve). E téren tizenkét EU-tagország specialistái adják át a tapasztalataikat: például adóbehajtási szakértők Svédországból és Hollandiából, vagy a gazdagok megadóztatására szakosodott francia és dán szakemberek. Csak Németország 160 adószakértőt mozgósított (néhányukat nyugdíjból hívták vissza), hogy a szakmai fortélyokat megtanítsák a görög kollégáknak. Az Európai Bizottság az offshore számlák kapcsán ad tanácsokat, amelyek már csak azért is hasznosak lehetnek, mert Svájcba állítólag hatalmas összegeket menekítettek ki Görögországból.
– Az adóelkerülés elleni küzdelem létfontosságú a görög költségvetés egyensúlyba hozásához. Megállapodtunk a görögországi partnerekkel, hogy az adóhatóság mélyreható szerkezeti reformjára van szükség: mi ehhez is támogatást nyújtunk – mondja Horst Reichenbach. Az athéni kormány a tervek szerint együttműködési megállapodást köt néhány EU-tagállammal, hogy a vagyonukat ott befektető görögök se bújhassanak ki az adófizetés alól.
Ami a munkacsoport összetételét illeti, jelenleg a munkatársak egyharmada, tizenöt fő dolgozik az athéni irodában. A testület tagjainak többsége európai bizottsági tisztségviselő, őket egészítik ki a tagországok nemzeti szakértői. Mint Reichenbach felidézi, az Európai Bizottságnál élénk volt az érdeklődés, a tavaly nyáron kiírt pályázatra több mint ötszázan jelentkeztek. A TFGR létszáma várhatóan tovább növekszik, mivel újabb tagállamok jelezték, hogy szívesen küldenének szakembereket.