Bealkonyul a pártoknak?

Szimbolikus lomtalanítást hirdettek meg a civil szervezetek mára a prágai kormányhivatal elé. Ez csak egy része a Pro Alt nevű civil szerveződés tiltakozássorozatának, amely – a szervezők megfogalmazása szerint – a jelenlegi kabinet érzéketlen megszorító intézkedéseinek kárvallottjait szólítja meg.

– Petr Necas kormánya a rendszerváltás óta a legembertelenebb és legkorruptabb társaság! Milliókat taszít súlyos megélhetési gondokba – harsogta a szónoki emelvényről Zdenek Jurík, a cseh tűzoltók szakszervezetének vezetője. A többi szónoklat után a jelenlévők jelképesen leváltották és bebörtönözték a kormánytagokat. Menesztették az államfőt is. – A társadalmat nem lehet tovább szipolyozni! – zúgta a tömeg. A Prága egyik városrészében lezajlott hasonló kormányellenes tüntetésen ennél is radikálisabb lépésre szánta el magát néhány ezer nekikeseredett ember. Elfogadták az úgynevezett holesovi felhívást, amelyben a kormány és az államfő azonnali lemondását, valamint a politikai pártok feloszlatását követelték. Legkésőbb március végéig.

Szóvivőjük, az ötvenhat esztendős Jaroslav Popelka – akit a letűnt rezsimben másként gondolkodóként többször bebörtönöztek – feldúltan azt indítványozta, hogy a levitézlett pártkatonákat mielőbb szakértői kormány váltsa fel, ezentúl pedig a helyi közösségek által megnevezett hiteles emberekre voksolhassanak. Továbbá minden lényeges közügyről tartsanak népszavazást. A felhívást később be akarták olvasni a köztévében, ám a bejáratnál a biztonsági őrök útjukat állták, mire a demonstrálók képviselői felháborodva skandálták: „Cenzúra! Cenzúra!“ Másnap a szóvivőjük részt vehetett a köztévé népszerű Hyde park című vitaműsorában.

– A kormányellenes tüntetések legálisak, de a demokratikus képviselői rendszer tervezett felszámolása már bűncselekmény. Élt nem is nagyon régen egy szobafestő-mázoló, aki szintén új világról, merőben más társadalmi rendszerről ábrándozott. Átérzem sok ember gondjait, de a megszorításnak csak a görög út az alternatívája – szögezte le még aznap Miroslav Kalousek pénzügyminiszter. Milos Cermák ismert cseh publicista szerint Jaroslav Popelkának morális szempontból is joga van lázadozni s azt kiabálni, hogy végre be kell fejezni a rendszerváltást. Mostanság a polgárok nagy többsége ugyanezt gondolja, hiszen csak nem akar eljönni a bársonyos forradalom idején remélt kánaán, sőt a megélhetés egyre nehezebb. – Tény az is, hogy a jelenlegi kormánytagok többsége valóban arrogáns és korrupt. Csak arról feledkezünk meg, hogy a többség választotta őket, s magatartásukkal a közerkölcsöt, a társadalom jelenlegi állapotát tükrözik – mutatott rá.

Fedor Gál, a csehszlovákiai bársonyos forradalom egyik emblematikus alakja szerint a létbizonytalanság veszélyes indulatokat gerjeszt. Érthető a kispénzű emberek, a félmilliónál is több munkanélküli felháborodása, különösen akkor, ha arról olvasni, hogy a minisztériumok és az állami cégek vezetői és azok munkatársai még tavaly is milliós prémiumokat vágtak zsebre. – Ezért sokan a civil szervezetekben, azok vezetőiben látják a megváltót, az emberségesebb társadalom letéteményeseit.

Nekik azonban egyelőre fogalmuk sincs arról, vajon hogyan tovább. Amatőr vízióik anarchiába torkollhatnak – mondja Fedor. Ondrej Lánsky, a Pro Alt egyik vezetője nem ért egyet vele: „a tüntetéseken a szolidaritást és a civil szervezetek összefogását erősítjük”.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.