Szélsőjobb terror a gyanú
A nyilvánvalóan terrorista merénylet hírére az ember óhatatlanul arra gondol, hogy a dél-franciaországi vörös város – amelynek katedrálisa és óvárosának legtöbb háza is vörös téglából épült – lakói között szép számmal találunk zsidó és muzulmán vallásúakat is, de a mostani merénylet motivációi nem vallási ellentétre utalnak. Mint Radvánszki Péter, a toulouse-i reform zsidó közösség felszentelés előtt álló rabbi gyakornoka a Népszabadságnak elmondta: kint tartózkodásának fél éve alatt a zsidó és muzulmán lakosság között semmilyen incidenst nem tapasztalt. Sőt, korábbi zsinagógájuk egy arab negyed kellős közepén volt, s – egyetlen Molotov-koktélos támadástól eltekintve még a második palesztin intifáda idején – soha semmilyen incidenst nem kellett elszenvedniük. A rabbijelölt inkább neonáci támadásra gyanakszik, s a nagy erőkkel folyó nyomozás is ebben az irányban tapogatózik. A toulouse-i ügyészség már jelezte, hogy a tettes ugyanolyan típusú fegyvert használt, mint a néhány nappal ezelőtti két támadás elkövetője. Az AFP francia hírügynökség hétfőn délután azt is megtudta: mindhárom merényletet ugyanazzal a fegyverrel követték el. Egy héttel ezelőtt ugyanis szintén Toulouse-ban megöltek egy szolgálaton kívüli tiszthelyettest, néhány nappal később pedig a szomszédos Montauban-ban három fiatal katonát gyilkoltak meg. Közülük ketten muzulmán vallású arabok voltak, a harmadik pedig egy Antillák-szigetéről származó fekete bőrű katona. Mindhárom ügyben a nyomozást a párizsi ügyészség terrorelhárító részlege kezdte meg „terrorcselekménnyel összefüggésbe hozható emberölési kísérlet és emberölés ügyében”.
A francia politikai élet szereplőit valósággal sokkolta a toulouse-i zsidó iskola elleni fegyveres támadás híre, s a 33 nap múlva esedékes elnökválasztás szereplői egyöntetűen elítélték a mészárlást. „Ezzel a gyalázatos tragédiával a francia köztársaságot támadták meg” – mondta Nicolas Sarkozy államfő, aki Claude Guéant belügyminiszterrel és Luc Chatel oktatási miniszterrel az oldalán nyomban a helyszínre sietett. Sarkozy nemzeti tragédiának nevezte a történteket, s mint kifejtette: ez a gyilkosság nemcsak a zsidó közösséget érinti, hanem az egész nemzetet. A köztársasági elnök elrendelte, hogy kedden valamennyi francia iskolában egyperces néma csenddel emlékezzenek meg az áldozatokról, s egyben bejelentette, hogy 24 órára felfüggeszti a javában zajló elnökválasztási kampányt. Ugyanígy döntöttek riválisai is. Szocialista ellenfele, Francois Hollande szintén Toulouse-ba utazott, hogy kifejezze részvétét az áldozatok családtagjainak, valamint Franciaország zsidó közösségének. Hasonlóan cselekedett Marine Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front elnökjelöltje is, aki még hétfőn délben azt kérte a France 2 tévécsatornától, hogy töröljék aznap estére tervezett választási vitáját.
Izraelben a rádió- és televízióadók adásukat megszakítva közölték a dél-franciaországi terroristamerénylet hírét. A zsidó állam külügyminisztériuma közleményben fejezte ki meggyőződését, hogy Franciaország mindent megtesz az iskolai mészárlás körülményeinek felderítéséért, és a tettes kézrekerítéséért. Mint kiderült, a merénylet egyetlen felnőtt áldozata jeruzsálemi születésű izraeli-francia kettős állampolgár volt.
Claude Guéant belügyminiszter elrendelte valamennyi franciaországi felekezeti iskolánál, s különösen a zsidó iskoláknál a rendőrségi ellenőrzés megerősítését. Magában Toulouseban, mint Radvánszki Péter elmondta, a szokásosnál alig valamivel több rendőrt lehetett látni hétfőn, különösen a metrók bejáratánál és a köztereken. A merénylet színhelyét természetesen lezárták, de az utcába – informátorunk szerint – be lehetett jutni. A támadást elszenvedett iskolában egyébként a biztonsági kamera, s a bejáratnál posztoló őrszem kivételével különösebb biztonsági óvintézkedés nem volt.