Idősotthonban végezte John Demjanjuk

Amikor 2009. november végén megkezdődött a büntetőpere, a müncheni tartományi bíróságon összegyűltek a sobibori koncentrációs tábor kegyetlenségéről híres őrét akarták a vádlottak padján látni.

Ehelyett egy magatehetetlen, 89 éves öregembert hoztak be tolókocsiban, aki az elmúlt évek legnagyobb németországi náci perében végig mély hallgatásba burkolózott. Mégpedig John Demjanjukot, aki szombaton, a bajorországi Rosenheimben ágyban, párnák között halt meg egy idősek otthonában.

A tavalymájusban lezárult perben a bíróság végül bizonyítottnak találta, hogy az ukrán származású Demjanjuk a sobibori megsemmisítő tábor őreként és bűnsegédként több mint 28 ezer zsidó haláláért felelős. Háborús bűnökért öt év szabadságvesztésre ítélték, aminek végrehajtását hosszú huzavona után – Demjanjuk egyre romló egészségi állapota miatt – végül felfüggesztettek.

A nagy nemzetközi figyelmet, egyben rengeteg vitát kiváltó perben a vádlott védői azzal érveltek, az sem bizonyítható, hogy Demjanjuk valóban Sobiborban teljesített szolgálatot. A bíróság azonban azt a nézetet képviselte, hogy a II. világháborúban német fogságba esett szovjet katona maga jelentkezett úgynevezett „travnyikinak”. A balti államokból, Fehéroroszországból, illetve Ukrajnából származó hadifogoly önkénteseket hívták így, akiket aztán az SS a Travnyikiban működő kényszermunkatáborban pribékekké „képzett át”. A bíróság szerint azzal, hogy Demjanjuk a szökés helyett a túlélés esélyét nyújtó SS-segédmunkát vállalta, a náci gyilkológépezet „alkotóelemévé” vált.

Ivan Mikolajevics Demjanjuk egy kolhozban dolgozott traktoristaként, amikor 1940-ben, húszévesen besorozták, és a frontra küldték. 1942-ben esett német fogságba, ahol jelentkezett travnyikinak. Sobiborba 1943. március végén küldték, erről tanúskodik a nevére kiállított 1393-as számú SS szolgálati igazolvány. A kelet-lengyelországi Sobiborból később a bajorországi flossenbürgi koncentrációs táborba vezényelték, s nagy valószínűséggel harcolt a hadifoglyokból verbuvált, szovjetellenes Vlaszov-hadseregben is.

A II. világháború végét követően hontalanként Bajorországban maradt. 1952-ben vándorolt ki az Egyesült Államokba, családjával Ohióban telepedett le, autószerelőként dolgozott. Világháborús múltja az 1980-as években érte utol. Demjanjukot azzal vádolták, hogy azonos az egykor a treblinkai koncentrációs táborban kegyetlenkedő, s csak Rettegett Ivánként emlegetett pribékkel. Az Egyesült Államok az ártatlanságát hangoztató Demjanjukot 1986-ban kiadta Izraelnek. 1988-ban halálra ítélték, ám a verdiktet öt évvel később az izraeli legfelsőbb bíróság megsemmisítette, miután különböző háborús dokumentumok alapján komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy Demjanjuk tényleg azonos volt-e a Rettegett Ivánnak hívott őrrel.

Az Amerikába visszakerült Demjanjuk kiadatását Ukrajna is megpróbálta elérni, de ez végül a németeknek sikerült. Az időközben amerikai állampolgárságától is megfosztott férfit végül 2009 májusában vitték Münchenbe. A perben vádlóként a Sobiborban elpusztított zsidók családtagjai is felléptek: számukra az volt a fontos, hogy Demjanjukot elítéljék, mert úgy gondolták, ezzel szolgáltatnak igazságot a bestiálisan meggyilkoltakért.

Demjanjuk pere müncheni tárgyalásán, 2010 januárjában
Demjanjuk pere müncheni tárgyalásán, 2010 januárjában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.