Félszuper kedd Romney-nak
Ám számos elemző szerint ez nem állja útját annak, hogy végül ő legyen a republikánus elnökjelölt, azaz Barack Obama kihívója novemberben.
Romney Idahóban, Massachusettsben, Ohióban, Vermontban, Virginiában és Alaszkában győzött. Az egykori pennsylvaniai szenátor, Rick Santorum pedig három helyen nyert: Oklahomában, Észak-Dakotában és Tennesseeben, a többi államban pedig szorosan a második-harmadik helyen végzett. Newt Gingrich, volt republikánus házelnök egyetlen államban tudott nyerni, Georgiában, amelynek sokáig kongresszusi képviselője volt. A többi államban harmadik-negyedik helyen végzett, ám az éjjel közölte: folytatja a harcot.
Romney, a volt massachusettsi kormányzó is „hazatért”, Bostonban tartotta választási buliját, ahol bejelentette: biztos benne, hogy ő lesz a jelölt. „Ma este számolunk. Delegáltakat” –mondta, arra utalva, hogy a kampánya immár nem a nagy győzelmekre és a verseny gyors befejezésére koncentrál, hanem arra, hogy kitartó munkával összegyűjtse a jelöltséghez szükséges 1144 delegáltat. A The New York Times számításai szerint ebben a pillanatban Romney-nak 415, Santorumnak 176, Gingrichnek 105, Ron Paulnak pedig 47 delegáltat sikerült összegyűjtenie. A várakozásoknak megfelelően a legnagyobb csata Ohióban zajlott, ahol Romney és Santorum végig fej fejmellett haladt. 99 százalékos feldolgozottságnál Romney közel 12 ezer szavazattal vezet, így a lélektanilag jelentős trófeát ő zsebelheti be. Ohio fontos állam, hagyományosan olyan helyszínnek számít, amely tükrözi az országos választói hangulatot: 2000-ben és 2004-ben Bush nyert itt, 2008-ban Obama. Romney számára azért is fontos ez a győzelem, mert nehezen találja meg a hangot az alacsonyabb jövedelmű választókkal, akik körében a konzervatív nézeteket valló, magát a kisemberek jelöltjeként beállító Santorum jól teljesít. Az ohiói munkások döntése ezért sokat ér Romneynak, aki az elmúlt hetekben többször is elszólta magát arra utalva, mennyire gazdag.
– Romney vezet a delegáltak gyűjtésében, és ez az, ami számít. Nem ment olyan jól az este, mint szerette volna, mert Oklahomát vagy Tennesseet is meg akarta nyerni. De a jelöltség felé vezető úton ez az eredmény nem fogja visszavetni – mondta lapunknak adott telefoninterjújában Barry Casselman. A független elemző szerint, aki négy évtizede követi az amerikai elnökválasztásokat, Romney jelöltsége biztosnak tekinthető, hacsak nem történik valami drámai esemény a következő hónapokban.
Casselman szerintmár nem valószínű, hogy bármelyikmásik jelöltmeglepetést fog okozni, azaz komolyan megszorongatja Romney-t. – Eredetileg kilenc-tíz jelölt indult az elnökjelöltségért. Mindegyikük megkapta a maga néhány hetes népszerűségét, ám a nagy médiafigyelmet, a szokásos próbát, amikor minden régi botrány kiderül, nem állták ki – mondta.
Szerinte Santorummal is ez történt, akinek a „lufija” szintén kipukkadt. – Néhány napja még tíz ponttal vezetett Romney előtt Ohióban, tegnap pedig 12 ezer szavazattal kevesebbet kapott nála, így Romney eredménye hatalmas győzelemként értékelhető – magyarázza.
A közkeletű vélekedésekkel szemben Casselman szerint Romney-nak még segít is az elhúzódó előválasztás és a sok negatív reklám. – Minden előkerül, amivel csak támadni lehet, az elnökválasztási szakaszban már nem lesznek meglepetések – mondja.
Elismeri: igaza van azoknak, akik szerint Romney „hideg”, valóban nehezen létesít kapcsolatot a választókkal. –Meginterjúvoltam néhányszor, és nem könnyű alany. De a négy évvel ezelőtti önmagához képest sokat változott, ma már sokkal jobb jelölt – mondja a minnesotai elemző, aki rendszeresen kommentálja a politikai eseményeket az országos médiában. És hozzátette: neki van a legtöbb pénze, a legjobban szervezett kampánya, és ezek továbbra is a legfontosabbak egy jelölt számára.