Teherán ismét tárgyalhat a nagyhatalmakkal
Úgy tűnik, hogy Iránban megfelelően alakult a politikai légkör a tárgyalásokhoz, amióta a legfelsőbb vezető, Ali Hamenei ajatollah hívei tönkreverték Mahmud Ahmadinezsad elnök táborát a múlt pénteki választásokon. Az elnök „béna kacsa” lett, s a parádét ezentúl kizárólag az ajatollah vezényli. Hamenei volt az, aki mindig hangsúlyozta: az atombomba „haram”, azaz vallásilag tilos. Most kiderülhet, mennyire komolyan gondolják. A nukleáris létesítményekben eddig csak Ahmadinezsadot fényképezte az iráni média.
A tárgyalásokon nem vesz részt, de mégis főszereplő bennük Izrael. A zsidó állam továbbra is fenntartja a jogot, hogy megsemmisítse az iráni atomlétesítményeket. Ahogy Benjamin Netanjahu többször is kifejtette: így óvja meg a zsidó népet a nukleáris holokauszttól. A hétfői Obama–Netanjahu-tárgyalásról kikerült információk meglehetősen borús távlatokat vázolnak. Netanjahu ugyan azt mondta, hogy még nem hoztak döntést a katonai támadásról, de ennek lehetőségéről nem akart lemondani – írta a Reuters. Kiderült, hogy a két politikus másképp látja, hogy hol van a „vörös vonal”, amelyet, ha Irán elér, akkor háborúval kell válaszolni. Az amerikaiak szerint ez az a pillanat, amikor az iszlám köztársaság képes lesz atomfegyvert gyártani. Izrael szerint viszont megengedhetetlen, hogy Irán elérje azt a fokozatot, amikor minden részegységgel rendelkezik, csupán össze kell raknia a bombát. Ez lenne az ún. „csavarhúzó képesség”. (Feltételezik, hogy Japán ilyen képességnek a birtokában van, 700 robbanófejhez elegendő plutóniuma van, s kifejlesztett egy hordozórakétát is.) A Fehér Házban Netanjahu azt akarta elérni, hogy ehelyett az amerikaiak számára ott legyen a „vörös vonal”, amikor Irán hozzákezd a 90 százalékos uránium-235 dúsításához, vagy amikor jelentős mennyiségű 20 százalékos urániuma van. Azt is közölte, hogy Izrael számára az is „vörös vonal”, amikor a Fardóban lévő föld alatti urándúsító üzem eléri teljes kapacitását. (Az irániak állítólag már elkezdték átszállítani a centrifugákat a vastag betonfalakkal védett, Kum-közeli föld alatti létesítménybe.)
Netanjahu a Fehér Házban kifejtette, hogy ő a tárgyalások feltételének tartja az iráni urándúsítás azonnali beszüntetését és az eddig dúsított nukleáris anyag elszállítását az iszlám köztársaságból. Hogy a katonai csapás mennyire foglalkoztatja Izraelt, azt jelzik Netanjahu nyersen őszinte kérdései, amelyet Obamának feltett. A Jediot Ahronot értesülése szerint az izgatta, megkaphatják-e az izraeli harci gépek az amerikai barát-ellenség felismerő rendszer kódjait, s hogy a térségben lévő amerikai erők részt vennének-e esetleg az izraeli repülők mentésében. Az izraelieknek szükségük lehet újabb repülő benzinkutakra a művelethez s amerikai segítségre a lakosságot oltalmazó rakétavédelmi rendszer kiterjesztéséhez. Netanjahu egyébként az Irán elleni szankciók további kiterjesztését is szorgalmazta, s mindenképpen nyomást gyakorol Obamára.