Kérdés, van-e még szufla a „reset”-ben

Új fejezet kezdődött Vlagyimir Putyin ismételt elnökké választásával Oroszország folyamatosan zajló politikai átalakulásában.

Azt ugyanakkor nem lehet megmondani, milyen Oroszországot fogunk viszontlátni hat év múlva, ezt Putyin maga sem tudja – hangzott el a Carnegie Alapítvány az orosz elnökválasztás másnapján tartott konferenciabeszélgetésén, amelybe a Népszabadság is bekapcsolódott. James Collins, az alapítvány Oroszországért és Eurázsiáért felelős programigazgatója –1997 és 2001 között az Egyesült Államok moszkvai nagykövete –, valamint Dmitrij Trenyin, a Carnegie moszkvai igazgatója kiemelte Putyinnak az ellene szavazókkal és az ellenfeleivel kapcsolatos kettős kommunikációját. A miniszterelnöki székből ismét az államfőibe emelkedő politikus egyfelől keménykedik, diadalt ül, azt sugallja, hogy a vele szembeszállók külföldi érdekek képviselői. Másrészt az állami ellenőrzésű televízió beszélgetőműsorában mégiscsak szót kaptak Putyin kemény kritikusai. – Szinte csoda, hogy az orosz tiltakozó megmozdulások egészében véve békések maradtak 2005 decembere óta. Úgy vélem, Putyinnak is érdeke, hogy megmutassa: nemcsak a rá szavazó kétharmad, hanem minden oroszok elnöke tud lenni – mondta Trenyin.

Collins szerint ugyanilyen kettősség jellemzi Oroszország erős emberének külpolitikai megközelítését. – Egyrészt utal rá, hogy keményen meg fogja védeni Moszkva érdekeit, másrészt nagyon ügyel arra, hogy eközben ne csukjon be ajtókat. Így a rakétavédelmi kérdésben sem zárja ki az együttműködést – mondta az amerikai szakértő. Az elemzők úgy látják, az orosz–amerikai kapcsolatok deklarált újraindítása, a reset fontos eredményeket hozott ugyan az elmúlt egy-másfél évben, ám nagy kérdés, milyen tartalékok vannak még benne.

Az elkövetkező időszak nagy próbatétele lesz ugyanakkor Oroszország csatlakozása a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) és ennek következményei. Amerikában nagy reményeket fűznek ahhoz, hogy Moszkva belátja, immár a globális gazdaság része, és nem vonhatja ki magát az ezzel járó kötelezettség alól. Amerikai vállalatok a befektetői környezet javítására számítanak. Annál is inkább, mivel Putyin tisztában van azzal: legitimációja hosszú távon a társadalmi-gazdasági szférában dől el, azaz mennyit tud teljesíteni az ország meghirdetett újraiparosításából. – Ebben kulcsszerep jut az Európa és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatoknak. Moszkva érdekelt Európa sikerében, akár azon az áron is, hogy ne legyen túl magas az olaj ára – hangoztatták a szakértők.

Az elnökválasztás érdekes kísérőjelenségeként említették a 7,9 százalékot kapott, Moszkvában és Szentpétervárott második helyen végzett oligarcha, Mihail Prohorov politikusként való helykövetelését. Ugyanez a lehetőség nyílt meg Alekszej Navalnij, a népszerű ellenzéki blogger előtt is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.