Netanjahu a Fehér Házban: atomvita a „vörös vonal” mentén

„Minden lehetőség az asztalon van”, mármint az iráni atomfegyverkezést illetően - mondta Barack Obama amerikai elnök, amikor hétfőn hivatalában fogadta az izraeli miniszterelnököt. A „minden"-be belefér a katonai fellépés is.

Obama azt üzente az irániaknak, hogy velük szemben nem a feltartóztatás politikáját folytatja, hanem meg akarja akadályozni, hogy nukleáris fegyverhez jussanak. Az elnök biztosította Netanjahut, hogy „mindig támogatást ad Izraelnek”, s elismerte országa önvédelemhez való jogát. Netanjahu sietve kifejtette, hogy országának önállóan is képesnek kell lennie a védelemre. A lehetséges nézetkülönbséget jelezte, hogy az amerikai államfő előző nap az izraeli-amerikai konferencián hangsúlyozta a diplomáciai eszközök fontosságát is. Amíg Obama a megelőzést sürgette, republikánus kihívói szerint engedékeny politikája teszi lehetővé az iszlám köztársaság atomhatalommá válását.

Az amerikaiak szerint a „vörös vonal”, amit az irániak nem léphetnek át, az, amikor utóbbiak már összerakhatják a rakétába szerelhető nukleáris robbanófejet. Az izraeliek feltehetően jóval előbb veszélyesnek tartanák már a helyzetet, például amikor az uráncentrifugákat mind a föld alatti üzemekbe vitték. Az amerikaiaknak van olyan bombájuk, amellyel ezek az üzemek megsemmisíthetők, Izrael viszont ilyeneket nem kapott. A pozíciók különböznek a szankciók hatását illetően is. Az USA szeretné, ha kivárnák, milyen hatással van az iráni programra a pénzforrások elapadása. Az iráni kőolajvásárlásra kimondott EU-embargó a bevételek megcsappanásával jár, különösen, ha Japán és Dél-Korea is csatlakozik ehhez. A bankügyletek, pénzátutalások megbénítása pedig általában nehezíti meg az iráni kormány működését. Nem véletlen, hogy bejelentették: akár aranyban is fizethetnek az olajért a vevők.

Az izraeli álláspont szerint az iszlám köztársaság „gyilkos rezsim”, amely világszerte terrorszervezeteket támogat, ezenkívül expanzív, domináns pozícióra törekszik a térségben. Az atomfegyver birtoklása ennek csak egy eleme, hátország, amely elszabadítaná csatlósait – a Hezbollahot Libanonban és az Iszlám Dzsihádot Gázában. Az izraeliek szerint az iráni nukleáris fegyver óhatatlanul atomfegyverkezési versenyt indítana el a térségben. Egy lapunknak nyilatkozó, névtelenséget kérő izraeli szakértő szerint, ha összerakják a civilnek beállított iráni atomprogram elemeit, abból katonai program kerekedik ki. Más szóval: Teherán az atomprogramjára költi GDP-je húsz százalékát. Az eddig dúsított urán kilencven százaléka fegyveralapanyag lesz. „Egyre kényesebb a helyzet” – figyelmeztetett a szakértő, aki nem használta az izraeli politikusok által gyakran felfestett új „nukleáris holokauszt” képét.

Elemzők szerint a legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha Irán atomfegyver birtokába jutna. Ennél egy fokkal kedvezőbb, ha megelőző csapással megakadályozzák ebben. A legjobb a probléma diplomáciai megoldása lenne. Lehetséges tárgyalóasztalhoz ültetni őket – vélik. Emlékeztettek arra, hogy az iráni vezetők lassították programjukat az iraki Szaddám-rendszer szétverése után, de hozzáteszik: Irán nagyon különbözik Észak-Koreától, amelynek a nukleáris kapacitás nem a terjeszkedéshez, hanem a rezsim megőrzéséhez kellett. Irán esetében nem engedhetik meg, hogy eljussanak az atomfegyverig, miközben hangoztatják, hogy nem törekednek rezsimváltoztatásra. Ez az irániak dolga.

Az izraeli kormányfő a Fehér Ház Ovális Irodájában a márciusi találkozó közben. Most kosarat kapott
U.S. President Barack Obama meets with Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu in the Oval Office of the White House in Washington, March 5, 2012. REUTERS/Jason Reed (UNITED STATES - Tags: POLITICS TPX IMAGES OF THE DAY)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.