Putyin nem démon, de mennie kell
– Belefáradtunk Vlagyimir Putyin és bizalmasai örökös látványába. A mi tiltakozásunk azonban nem egy másik politikai erő érdekében jött létre, hanem azért, hogy megteremtsük a mindenkori hatalom leválthatóságának jogi kereteit. Erről szól a tiszta választásokért tüntetéssorozat. Ám van egy nehezebb feladat is: a saját választói kultúránk megteremtése – mondja lapunknak a januárban létrehozott Választók Ligájának (LI) egyik alapító tagja. A Kék Vödrök (a közúti forgalomban kék villogóikkal visszaélő hivatalnokok ellen két éve elindított) mozgalom vezetőjeként országosan ismertté vált Pjotr Skumatov szerint mindent meg kell tenni a forradalom elkerüléséért és a putyini rend fokozatos átalakításáért. Peresztrojka kell – tenné hozzá a 33 éves, vegyész végzettségű aktivista, ha az átépítés jelszavát már nem használta volna el egy másik rendszerváltás.
Skumatov úgy véli, tévedés a decemberi parlamenti választások után lendületet vett tiltakozási hullámot összekapcsolni az arab tavasszal. Oroszországban nem a munkanélküliség és a szegénység hajtotta ki a tiltakozókat az utcára.
– Ez sokkal inkább az önmagukért tenni képesek mozgalma. Nem mondom, hogy középosztály, annál a kép azért vegyesebb, nevezzük inkább a „tudatos osztály felkelésének”. Ami egyébként nem lett volna lehetséges az internet és a közösségi oldalak nélkül – magyarázza a végzettsége ellenére korábban egy távközlési cégnél dolgozó Skumatov, aki szerint a kritikus tömeg Putyin második elnöki ciklusa után indult növekedésnek. – Dmitrij Medvegyev hatalomra juttatása 2008-ban még egy ideig megteremtette a megújulás illúzióját. De a Putyin által „kijelölt” elnököt nem lehetett önálló figuraként kezelni. Visszalépése Putyin javára csak ezt tette mindenki számára nyilvánvalóvá – közli a szervező aktivista, aki azonban nem zárja ki, hogy Putyin szabályos választásokon is elnyerheti az elnöki széket most vasárnap.
– Világos, hogy ő a legesélyesebb, más kérdés, hogy ezt a valódi politikai játéktér megszüntetése eredményezte. Vidéken sokkal népszerűbb, mint Moszkvában vagy Szentpéterváron. Ezeken a helyeken biztos, hogy lesz tüntetés a választások után, de annak ereje a csalások mértékétől függ. Ha a fővárosban csak a reálisnak tűnő 35-40 százalékot kapja, és csupán az országos eredmények révén éri el az 50 százalékot, ez nyilván csökkenti a tiltakozók lendületét. De ha Moszkvában is kétharmadhoz jutna, az robbanásveszélyessé tenné a helyzetet.
Skumatov szerint Putyinnak most még megvan az esélye, hogy maga indítsa el a valódi változást. – A legideálisabb az lenne, ha mérsékelt, akár csak második fordulós győzelme után gyorsan politikai reformokba kezdene. Könnyítene a pártalapítás feltételein, módot adna konkuráló önálló politikai erők megjelenésére, és mondjuk két év múlva új parlamenti választásokat írna ki. A tiltakozást ugyanis elsősorban az Egység es Oroszország decemberi, vitatható parlamenti győzelme váltotta ki – mondja a Választók Ligája alapító tagja, hozzátéve, hogy így Putyin akár hatéves elnöki ciklusát is kitölthetné.
– Annak azonban már az utolsónak kell lennie. Putyint nem helyes démonizálni, megvolt a maga pozitív szerepe, de mennie kell.
A prominens közéleti személyek – köztük a magyar könyvpiacon is ismert Ljudmila Ulickaja, Borisz Akunyin és Dmitrij Bikov író – által alapított LI (számos más szervezettel karöltve) igyekszik a lehető legalaposabban ellenőrizni az elnökválasztást. – A portálunkról letölthetők az exit pollokhoz szükséges tudnivalók, és fogadjuk az adatokat is. Ugyanígy várjuk országosan a helyi választóbizottságok jegyzőkönyveit is a megfigyelőktől. A csalás nem annyira az urnák körül, mint a területi vagy a Központi Választási Bizottság (CIK) szintjén történhet – hívta fel a figyelmet Skumatov, aki személy szerint érvénytelen szavazatot fog bedobni, mert nem lát valódi jelöltet az öt induló között.
A parlamenti kvázi ellenzéki pártok jelöltjei kompromittálták magukat, a kívülről jött Mihail Prohorov milliárdos pedig „csupán kijelölt statisztafeladatot teljesít”. – Nem úgy, mint mi, szervező aktivisták. De már megszoktam, hogy külföldről pénzelt „narancsosnak” bélyegeznek, bár elborzaszt, hogy még néhány gyerekkori barátomat sem tudom meggyőzni az ellenkezőjéről. Persze nem is várhatjuk, hogy egy csapásra megváltozik a politikai atmoszféra. De az átalakulás elindult.