Monti: több mint tűzoltó

Mario Monti nem tűzoltóként szeretne bevonulni a történelembe, hanem olyan politikusként, aki visszaadta az olaszok méltóságát – írja az olasz kormányfőről a madridi El País. A The New York Times még ennél is meglepőbb, egyben hízelgőbb kijelentésre ragadtatta magát, amikor azt írta: a Monti-kormány válságkezelését nemsokára a politikai közgazdaságtan esettanulmányaként fogják tanítani.

Csak két sajtóvéleményt idéztünk a többtucatnyiból. Valamennyi dicsérően szól a Silvio Berlusconi helyét éppen száz nappal ezelőtt elfoglaló új olasz miniszterelnökről. A dicséretekbe némi hitetlenkedés is vegyül. Miként sikerülhetett Montinak röpke három hónap alatt eloszlatnia a csődpánikot, hogyan tudta visszaszerezni a piacok bizalmát, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy a tízéves állampapírok hozama a kritikus hét százalékról februárra 5,6 százalékra süllyedt?

Az olasz kormányfő módszereit elemzők szerint hamarosan tanítani fogják
Az olasz kormányfő módszereit elemzők szerint hamarosan tanítani fogják

Mi tagadás, ehhez kevés lett volna a tűzoltó képessége. Monti nemcsak a legnagyobb katasztrófát, a küszöbönálló államcsődöt hárította el, hanem egy újfajta, az olaszokra korábban nem jellemző gondolkodást is meghonosított: a közösségi felelősségvállalás mentalitását. Viccek özöne szólt korábban a furfangos olaszról, aki a legelképesztőbb találékonysággal kerülte el az adót, s ott ejtette át az államot, ahol csak tudta. Berlusconi idején e téren semmi változásról nem lehetett szó, hiszen a korábbi miniszterelnök maga szolgáltatott modellt az adócsalásra. Berlusconi és a milánói bírák macska-egér játékát az olaszok jobbára mosolyogva figyelték, s gyanítjuk, inkább az adóelkerülés vádját mindannyiszor megúszó miniszterelnöknek drukkoltak. Talán maguk sem gondoltak arra, hogy ez a szórakoztató játék mennyibe kerül az országnak, végső soron nekik, adófizetőknek.

Az olasz statisztikai hivatal, az Istat évi 270 milliárd euróra, a bruttó hazai termék 17,5 százalékára becsüli a feketegazdaság méretét. Csoda-e, ha Monti ezen a ponton szeretné jó irányba fordítani Itáliát? S máris sajtóhírek keringenek a milánói éjszakai bárokban razziázó fináncokról meg a Vatikán közelében milliószám lefoglalt, illegálisan forgalmazott – olykor kifejezetten giccses – kegytárgyakról. De ennél sokkal lényegesebb a szakértői kormány azon intézkedése, amely megtiltja az ezer eurót meghaladó készpénzes tranzakciókat az országban, s a pénzforgalmat ellenőrizhető hitelkártyával vagy egyéb elektronikus fizetőeszközökkel bonyolíttatja le, így próbálván elejét venni a korrupciónak.

Monti frontot nyitott az olasz gazdaság másik rákfenéje, a protekcionizmus ellen is. Megkísérli megszüntetni a taxisok, a fuvarozók, az ügyvédek, a közjegyzők, az újságírók, a gyógyszerészek, az építészek és a postások körében elterjedt protekcionizmust, fellazítani ezen szakmák zárt köreit, és elérhetővé tenni azokat a körön kívül lévők, főleg a fiatalok számára. Itáliában a munkaerőpiac rendkívül zárt, oda kívülről bekerülni szinte lehetetlen: a fiatalok körében az állástalanok aránya harminc százalék.

Mint Enrica Morlicchio, a nápolyi Federico II. Egyetem szociológia tanszékének docense lapunknak elmondta: a munkanélküli fiatalok magas aránya valóságos időzített bombaként ketyeg az olasz társadalom fölött. Tavaly minden tíz fiatalból nyolc veszítette el a munkáját, s az Istat adatai szerint négymillió fiatal él Itáliában úgy, hogy nincs munkahelye, és iskolába sem jár. Ezek a fiatalok az idősebbeket teszik felelőssé azért, hogy nincs állásuk, mert szó,mi szó, az idősebbek foggal-körömmel védik pozícióikat. Generációs robbanás fenyeget, s ezt próbálja megelőzni Monti a munkaerőpiac liberalizálásával, a nemzetgazdaságot bénító protekcionizmus felszámolásával. Emellett a kormány a piaci versenyt az igazságszolgáltatás átalakításával és a bürokrácia leépítésével is támogatni kívánja. Alighanem ezen a területen szembesül majd a legnagyobb ellenállással, hiszen jelentős és befolyásos társadalmi csoportok előjogait készül felszámolni.

A Monti-kormány három hónapos regnálásának szemmel látható eredménye az is, hogy a közgazdászprofesszor szívesen látott vendég az európai fővárosokban, sőt az Egyesült Államokban is. Miközben a túlontúl bohém Berlusconit partnerei kerülték, Mario Montit megkülönböztetett szívélyességgel fogadta Washingtonban Barack Obama amerikai elnök. Évek óta ő az első olasz vendég a Fehér Házban. De talán ennél is fontosabb a pénzpiacok bizalmának helyreállítása: Montinak személy szerint is jelentős szerepe lehetett abban, hogy az Európai Központi Bank 500 milliárd eurós hitelt nyújt az eurózóna bankjainak. S a hitelcsomag legnagyobb kedvezményezettjei az olasz bankok lesznek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.