Huszonhárom hajadon hercegnő
A híradások azóta arról is beszámoltak, hogy a lábadozó Akihito már egy nappal a műtét után azt kérdezte, mikor olvashat megint, másfél hét múlva pedig akár a kórházat is elhagyhatja.
Bár a szimbolikus jelentőségű császárság intézménye nem foglalkoztatja túlságosan a szigetország lakosait, az uralkodót ennek ellenére jelentős tisztelet övezi. Ezért is aggódnak annyira Japánban, hogy az idősödő Akihito bírja-e még a reprezentációval járó terheket, mert a császár igen sokat betegeskedik az utóbbi időben. 2003-ban sikeres prosztataműtétet hajtottak végre rajta, 2008-ban stressz miatt kellett csökkentenie a tevékenységét, tavaly novemberben pedig tüdőgyulladással és magas lázzal került kórházba.
A császári utódlás kérdése azonban nem csak a tavaly márciusi, hármas tragédia után aktív szerepet vállaló, tévébeszédet mondó, a katasztrófa sújtotta övezetet feleségével együtt többször is meglátogató Akihito egészségi állapota miatt van napirenden. Évek óta beszélnek arról, hogy a világ legrégebbi, kétezerhatszáz éves uralkodói házának is mondott családba az utóbbi időben nagyon kevés fiúgyermek született. A trónt pedig csak ők örökölhetik.
Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnöksége alatt felvetették ugyan az elsőszülötti (tehát leánygyermeknek is lehetőséget adó) öröklés gondolatát, de a hosszas vitát a császár másodszülött gyermekének, Akisino fiának 2006-os születése – egy időre –le is zárta. Az ötéves Hiszahito herceg azonban az egyetlen fiú a család harminc évnél fiatalabb tagjai közül, s nagybátyja, az ötvenegy éves Naruhito koronaherceg és édesapja után ő a harmadik a trónutódlási sorban.
A dolgot tovább bonyolítja, hogy a családban huszonhárom hajadon hercegnő van, ők azonban elveszítik rangjukat, ha „közemberrel” házasodnak. E szabály megváltoztatását javasolta tavaly év végén Noda Josihiko miniszterelnök, így szélesedhetne a lehetséges utódok köre.
Tavaly novemberben pedig, amikor Akihito császár kórházba került, Akisino azt javasolta: adjanak lehetőséget arra, hogy a mindenkori császár idős korára visszavonulhasson, és élvezhesse az öregkort. Ám egyelőre minden marad a régiben.