Lázár tetszett a németeknek, akik már Orbán utódját látják benne
Lázár János mindenesetre sikert aratott Berlinben, a magyar nagykövetség épületében tartott előadása a jelenlevők szerint meggyőző volt, igaz, valóban kritikus kérdést senki sem tett fel. Különösen jót tett, hogy az elején beismerte, hibákat követtek el. Lázár kifejezetten otthonosan mozgott a konzervatív német politikusok körében is.
Mindez olyan benyomást keltett, mintha Orbán lehetséges utódja beszélt volna – mondta lapunknak egy a magyar belpolitikát is jól ismerő német forrásunk. Egy ilyen váltás nem okozna nagy megrázkódtatást, sőt egyesek szerint határozottan javítana a kétoldalú viszonyon. Orbán Viktor kapcsolata a kancelláriával nem tekinthető felhőtlennek, ráadásul a magyar miniszterelnök hitele az utóbbi másfél évben nagyon sokat romlott: a németeknek is feltűnt a kettős beszéd, a külföldön és belföldön elmondottak közti különbség.
Tény, hogy a németek az amerikaiaknál vagy a franciáknál diszkrétebbek, mert pontosan tudják, hogy a nyilvános bírálatok könnyen visszaüthetnek. Ám az utóbbi időben kialakult egy olyan benyomás, hogy a jelenlegi magyar kormánnyal nemigen lehet mit kezdeni. Vannak, akik ezek után abban bíznak, hogy a pénzügyi nehézségek miatt előbb-utóbb kialakul egy olyan helyzet, amelyben Orbánnak –Silvio Berlusconi olasz kormányfőhöz hasonlóan – magától távoznia kell.
A meghirdetett „irányváltás” egyelőre kételyeket vet fel. Vajon mindez csak annak köszönhető, hogy a magyar kormánynak a pénzügyi nehézségek miatt szüksége van a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió segítségére, és ezért – átmenetileg – szebb arcát mutatja a külföld felé? Vagy valódi változásokra is képes a vezetés? A németek ezért most kivárnak, figyelik, hova fejlődik a magyar helyzet. A Fideszt semmiképp sem akarják kirekeszteni, hiszen más konzervatív párt nincs Magyarországon, amellyel a CDU partneri viszonyt tudna kialakítani, ráadásul a két ország gazdaságilag ezer szállal kötődik egymáshoz. Ám a bizalom itt is sokat sérült a visszamenőleges törvénykezés és a kommunikáció hiánya miatt. Ha valaki azt gondolná, hogy a kapcsolatok gazdasági újraindítása feledteti a politikai aggályokat, az téved: ehhez a német (bel)politika túl finnyás.
A magyar belpolitika téma volt Martonyi János magyar és Guido Westerwelle német külügyminiszter tegnapi berlini találkozóján is. Westerwelle hangsúlyozta, hogy Magyarország saját érdeke, hogy mielőbb tisztázza a kételyeket, amelyeket az Európai Bizottság is megfogalmazott. Az EU a demokráciára, a jogállamra és a sajtószabadságra épülő értékközösség. Ezeket az értékeket nekünk magunknak is ápolnunk kell – emlékeztetett Westerwelle. Martonyi biztosította partnerét, hogy „megvannak a megoldásaink lényegében valamennyi kérdésre, és nagyon bízunk abban, hogy ezek kivétel nélkül elfogadhatók lesznek” – írta az MTI. A magyar kormány hallgat a barátaira és várja az észrevételeket, így beszélni kíván a Németországban felmerült aggodalmakról is, és a dolgok javítására törekszik valamennyi vitás kérdésben – tette hozzá Martonyi. A magyar külügyminiszter azt is hozzátette, hogy a kormány – bár Magyarország nem tagja az eurózónának – csatlakozik a fiskális paktumhoz.
A hazánkkal kapcsolatos aggodalmak tetten érhetőek voltak a parlament külügyi bizottsága elnökségének berlini tárgyalásain is – mondta lapunknak Kovács László, a bizottság MSZP-s alelnöke. (A delegációból az utolsó pillanatban kimaradt a jobbikos Gyöngyösi Márton, akinek holokauszttagadó nézeteitől a minap a Külügyminisztérium is elhatárolódott). Kovács hangsúlyozta, hogy a magyar pártok között nincs vita Németország fontosságáról, és úgy érzékelte, hogy a kapcsolatok megerősítésében a németek is érdekeltek. Ám ennek feltétele, hogy a magyar kormány ne térjen el a nemzetközi demokratikus normáktól.
Kovács úgy látja, a németekben most él egy várakozás, hogy valóban változás lesz a magyar politikában – de ezt az esélyt könnyű eljátszani. Ha ismét kiderül, hogy a külföldre elküldött törvénytervezetek nem azonosak a parlamentbe beadottakkal (mint a jegybanktörvény, az alkotmány vagy a médiatörvény esetében történt), akkor hiába minden fogadkozás. A következő hónapokban Berlinből szorosan nyomon követik majd, hogy vajon Orbán Viktor mennyire gondolja komolyan az együttműködést.