Számháború a tüntetőkért
Az Oktyabrszkaja téri metrómegálló az ellenzéki menet egyórás indulása előtt szinte teljesen bedugult, a rendőrök megafonnal szólították fel az utasokat az állomás mielőbbi elhagyására. A tömeg aztán elindul négy blokkba rendeződve, előzetesen meghatározott sorrendben: elöl a civilek, mögöttük a liberálisok, őket követően a nacionalisták, végül a kommunisták.
A színes menet a Bolsaja Jakimanka utcán mintegy egy kilométeren keresztül vonult a december 10-i tüntetés helyszínére, a Bolotnaja térre. Az útvonalválasztásnak különösen az annak mentén található két japán teázó tulajdonosai örülhettek, amelyeket megrohamoztak a demonstrálók a mínusz 17 fokos hidegben. – Azért vagyok itt, mert meghamisították a szavazatainkat – mondta a harmincas Andrej, aki könyvvizsgálóként dolgozik Moszkvában. – Nem várok konkrét változást ettől az eseménytől, ami tetszik nekem, az az emberek reakciója a csalásra – mondta. A hozzá hasonló fiatal és középkorú értelmiségiek tették ki a tömeg nagy részét.
– Oroszország Putyin nélkül! –skandálta a tömeg, a kommunisták pedig ezt kiegészítették: „A mi hazánk a Szovjetunió!”. „Szabadságot a gályaraboknak!” – állt egy táblán, ezzel utalva Putyinnak egy korábbi kijelentésére, miszerint ő olyan erőbedobással dolgozik, mint egy gályarab. „Nem fagyunk meg és nem bocsátunk meg” olvasható egy másikon. – Az ellenzéknek össze kell fogni még ebben az évben – követelte Grigorij Javlinszkij, a liberális Jabloko pártnak a választásokról kizárt elnökjelöltje. – Örülök, hogy a Jabloko megváltoztatta eddigi politikáját, mert eddig ők nem csatlakoztak hozzánk – kommentálta ezt lapunknak Ilja Jasin blogger. A megmozduláson felszólalt Ljudmilla Ulickaja írónő is, aki a Választók Ligája nevű civil szerveződésnek alapító tagja. Szót kapott Gennagyij Gudkov, az Igazságos Oroszország dumaképviselője és a nacionalista Alekszandr Belov is. A legnagyobb sikere Szergej Udalcovnak, a Baloldali Front vezetőjének volt, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták egy hónapos börtönbüntetése alatt, amelyet illegális demonstráció szervezése miatt kapott, és amelyből nemrég szabadult.
A szervezők előzetesen azt mondták: a nagy hidegre tekintettel három percnél hosszabban senki sem beszélhet. Sőt, emiatt kezdetben csak három, majd hat felszólalóról szóltak a hírek, végül ez a szám is nőtt. A beszédek alatt a téren összegyűlt közönség forró teát kapott. A szervezők becslése szerint százezren vettek részt az ellenzéki tüntetésen, míg a rendőrség 38 ezerre becsülte a résztvevők számát.
A város másik részén, a Poklonnaja-hegyen, de az előbbivel egy időben került sor a Putyin mellett, a „narancsosok” ellen szervezett tüntetésre, amelyen a bejelentett 15 ezer fő helyett a hivatalos rendőrségi tájékoztatás szerint 138 ezren vettek részt. A résztvevők számának túllépése miatt kiszabott bírságot a RIA Novosztyi szerint Putyin nagyvonalúan átvállalta. Egyben arról is beszámolt, hogy felhívta őt Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester, és 190 ezerre becsülte a résztvevők számát. Más források eltúlzottnak tartják a miniszterelnök mellett tüntetők számát, a lenta.ru internetes portál szerint ötvenezren voltak.
A rendezvény mottója „igen a tisztességes választásra, nem a narancsosokra” volt. A tüntetés szónokai, köztük Szergej Kurginyan politológus, Makszim Sevcsenkó újságíró és Tatyjana Taraszova műkorcsolyaedző a stabilitást féltették az ellenzéki mozgalmaktól, és a 90-es évek káoszát idézték fel. A résztvevők magas számához hozzájárult, hogy szervezetten, buszokkal hozták őket. A gazeta.ru értesülése szerint pedig több moszkvai iskola tanári karát kivezényelték az eseményre, amit az egyik helyi iskola tanára lapunknak is megerősített, hozzáfűzve, hogy akiknek a kollégák közül most nem kellett részt venni, azok a 25-i, következő Putyin-párti tüntetésen lesznek jelen. A diákoknak ugyanakkor pályaválasztási napot rendeztek szombatra és február 25-re, a következő ellenzéki esemény időpontjára is, így tartva távol őket a Putyin-kritikus demonstrációktól.
– A lelkesedés nem fogy – mondja Jurij Szaprikin újságíró, az ellenzéki tüntetés szervezőbizottságának tagja lapunknak. „A választások után megindult ellenzéki mozgalom lehetővé tette, hogy végre szóba álljanak egymással olyan politikai szereplők is, mint például Nyemcov és Kaszparov, korábban erre nem volt példa – mondta az újságíró, aki szerint Putyin mára sokat veszített fényéből 2004-hez vagy a 2008-hoz képest. Ennek ellenére úgy véli, hogy már az első körben elnökké választják, ám valószínűnek tartja, hogy nem tölti ki a hat évet, éppen a tiltakozások következményeként. Hozzátette: Putyin számára „nehéz lesz a következő időszak, hiszen nem szokott hozzá a párbeszédhez”.