Néptribunná vedlett át Hollande

Éppen három hónappal a francia elnökválasztások előtt, Francois Hollande egyik pillanatról a másikra hangot váltott.

A szocialista párt eddig színtelenszagtalan, középutas politikus államfőjelöltje hivatalos kampánynyitó nagygyűlésén markáns baloldali retorikával lépett hallgatósága elé. Már-már valóságos néptribunként.

Mindezzel Hollande a jelek szerint nemcsak kormánypárti ellenfe leit lepte meg alaposan, hanem a pártjától balra álló erőket is. Az eddig elképzeléseinek homályosságáért bírált szocialista elnökjelöttől senki sem várt ennyire „balos” megszólalást. Hollande perszemindenekelőtt a jelenlegi államfőtől igyekezett elhatárolódni, és attól a kvázi bonapartista módszertől, amellyel – legalábbis Hollande szerint – Nicolas Sarkozy irányítja immár öt éve Franciaországot.

– A köztársasági elnökség nem azt jelenti, hogy egyetlen ember vezet, és egyetlen gondolkodásmód érvényesül, vagy hogy klánná válhat egy párt – címezte a kifogásait Sarkozynek szocialista kihívója. Ugyanígy neki szólt az a kitétel is, hogy „egy államfőnek el kell tudnia fogadni a hatalommegosztás elvét, garantálnia kell az igazságszolgáltatás függetlenségét és a sajtószabadságot”.

Az igazi meglepetést azonban Hollande a pénzvilág elleni támadásával váltotta ki elemzők körében. Szerinte „ez az arctalan, a gazdaságot ellenőrzés alá vonó erő” az ő fő ellensége, és „a kiváltságok megszüntetésének köztársasági elnökeként” meg akarja rendszabályozni a pénzvilág franciaországi tevékenységét. Ennek fő eszközét Hollande a bankok hitelezési és beruházási tevékenységének különválasztásában, a „toxikus” pénzügyi termékek forgalmazásának megtiltásában látja. De a szocialista politikus államfőként azt sem engedélyezné, hogy a francia bankok adóparadicsomokban létesítsenek fiókokat. Hollande uniós mintára megadóztatná a pénzügyi tranzakciókat is, és 45 százalékos adót vetne ki a kiugróan magas jövedelmekre.

Az új baloldali retorikából következően Hollande programjában megkülönböztetett figyelem irányul a középosztály szegényebb felére. A gazdaság felpörgetésével új munkahelyeket, szociális lakásépítést, a lakbérek és közüzemi díjak korlátok közé szorítását, a tavaly 62 évre emelt nyugdíjkorhatár újragondolását ígéri. A hatvanpontos szocialista program öt év alatt húszmilliárd euróval készül növelni a szociális kiadásokat. Az erősen emberi jogi megközelítésű program hivatalos házasodási és örökbefogadási lehetőséget kínálna a homoszexuális pároknak, valamint az alkotmányban is rögzítené az állam és az egyház teljes különválasztásának elvét.

A jobboldalon Hollande programját azonnal demagógnak, gazdagellenesnek és a középosztályt is sújtó elképzelésnek minősítették. A kommunista Baloldali Front elnöke viszont azon örvendezett, hogy a francia nagypolitikában most már nemcsak ő támadja vehemensen a pénzvilág túlhatalmát. Mindenesetre a friss közvélemény-kutatások szerint a franciáknak tetszik Hollande fordulata. A szocialista kihívó eddig is vezette az elnökjelöltek versenyét, ám a tegnap közzétett legújabb felmérés szerint a kampánynyitó beszéde óta valamelyest még növelte is előnyét Sarkozyvel szemben.

A jelenlegi államfő egyébként még nem nevezett be hivatalosan az áprilisi erőpróbára. Ezt sokan csak februárra várják, de elképzelhető az is, hogy Hollande lendületét látva, az elnök már a most vasárnapra tervezett tévé beszélgetésben közli: tavasszal újra megpályázza az Élysée-palotát.

Arctalan erővel riogat Francois Hollande
Arctalan erővel riogat Francois Hollande
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.