Kampánybeszéd a kongresszusban
Választási évben nem is szokott ez másként lenni: az elnök hivatalosan az alkotmányban rögzített feladatát teljesíti, amikor megjelenik a kongresszus előtt, és ott a honatyáknak beszámol az „unió állapotáról.” Ám az elmondottak inkább annak a 40-50 millió nézőnek szólnak, akik a várakozások szerint figyelemmel követik majd Barack Obama szavait. Az elmúlt egy év értékelése mellett ezért az elnök várhatóan a novemberig tartó időszakra kijelöli az elvi irányvonalakat, konkrét javaslatokat is tesz, és persze arra is utal, újraválasztása esetén mit várhatnánk tőle a második négy évben.
A beszéd középpontjában az amerikai gazdaság helyzete lesz – derül ki abból a videoüzenetből, amelyet szombaton küldött támogatóinak Obama. Az amerikai lapok szerint ezt erősítették meg azok a források is, akik ismerik a beszéd tartalmát. Az elnök a tavaly december elején, a Kansas államban található Osawatiomie-ban elmondottakat mintegy folytatva, éles határvonalat húz majd a saját maga, illetve a republikánusok által képviselt gazdaságpolitika közé. Az elemzők szerint eddigi legfontosabb kampány-, illetve gazdasági beszédében decemberben Obama világossá tette, hogy szerinte megbukott azon elmélet, hogy ha a gazdagoknak jobban megy, akkor az majd „leszivárog”, és ígymindenki javát szolgálja. Úgy véli, a középosztálynak segítségre van szüksége, hogy mindenki egyenlő esélyekkel induljon az életben. (Akkor sokan megjegyezték: a fordulatok, célkitűzések meglehetősen hasonlítanak az ősszel felbukkant, baloldalinak nevezett „térfoglaló” mozgalmak egyes követeléseihez).
A CNN értesülései szerint ennek megfelelően a beszédben Obama megint a gazdagok megadóztatását, illetve a George W. Bush által a vagyonosoknak 2001-ben és 2003-ban adott adókedvezmények kivezetését javasolja majd. Szóba kerülhet a Warren Buffet milliárdos mágnásról elnevezett „Buffet-szabály” is,mely szerint az, aki egymillió dollárnál többet keres, az nem adózhatna kisebb kulccsal, mint alkalmazottja.
Ez a kérdés most egyébként nagyon is foglalkoztatja az amerikai választókat: Mitt Romney republikánus elnökjelölt-aspiráns, volt massachusettsi kormányzó épp kedden, a beszéd napjára időzítve hozta nyilvánosságra adóbevallását, mely szerint az elmúlt két évben 45 millió dollárt keresett. És mindez után 15 százalék adót fizetett, ami sokkal alacsonyabb kulcs, mint amivel a bérből és fizetésből élő amerikaiak adóznak, a befektetésekből származó jövedelem adókulcsa ugyanis kedvezményes.
Obama javaslatai között várható a bajba került lakáshitelesek megsegítése is. A Fehér Ház szerint ugyanismásképp nem lehet újra beindítani az ingatlanpiacot, ami az egész gazdaságra hatással lesz. A The New York Times szerint az elnök múlt héten egy kampányrendezvényen elmondta, hogy a kormány gazdaságban játszott szerepéről alkotott elképzeléseinek előzményei a nagy közmunkák: a csatorna- és autópálya-építések, illetve a mezőgazdasági, természettudományos és mérnöki tudományokat oktató főiskolák alapítása az 1800-as évek végén. Obama fontos céljaként határozza meg, hogy az ipari termelés újjáéledjen az országban, egyre több terméken legyen „Made in America” felirat. Olyan vállalatok pedig, akik visszaviszik a korábban külföldre telepített termelést, adókedvezményekre számíthatnak. A tartósan munkanélküliek és a veteránok lehetőségein képzési programokkal segítene. (A munkanélküliség lassan csökken, ám továbbra is 8 százalék fölött van, ez a kampány egyik legfontosabb témája.)
A beszédben szó lesz a megújuló energia támogatásáról, illetve a „kellemetlen” országoktól való energiafüggőség csökkentéséről is, így kemény szavak várhatóak Iránnal kapcsolatban is. Kína is erőteljes szavakra számíthat, és a CNN forrásai szerint Obama munkacsoport felállítását szorgalmazza majd, amelynek az lenne a feladata, hogy figyelje az ázsiai óriást, és tartassa be vele a kereskedelmi szabályokat.
Kampány van, és az országértékelés is ennek része. Ezt az elnök programja is bizonyítja: szerdán, a beszéd utáni napon azonnal háromnapos turnéra indul, amelyben öt, a választások szempontjából kulcsfontosságú államot látogat meg, hogy személyesen is nyomatékosítsa üzenetét.