Gingrich újra versenyben
Gingrich 40,4 százalékkal végzett az élen, míg Romney 27,8 százalékot kapott. Az előző választás óta eltelt tíz napban Gingrich fordítani tudott, elemzések szerint elsősorban a hétfői és a csütörtöki vitában nyújtott teljesítményével. Segítette az is, hogy visszalépett Rick Perry texasi kormányzó, és támogatásáról biztosította – csakúgy, mint Chuck Norris színész. A közvélemény-kutatások szerint a választók legalább fele az utolsó pillanatban döntött arról, hová teszi az ikszet.
Gingrichet még az sem tudta vissza vetni, hogy az ABC televízió csütörtökön interjút sugárzott második feleségével, és ezzel hűtlenségére irányította a figyelmet. Ez utóbbi még a nők körében sem csökkentette népszerűségét. A 68 éves, lobbanékony természetéről ismert politikus egész életében Washingtonban dolgozott, a viták során azonban sikerült magát a kisemberek támogatójaként beállítani, nemcsak a sikeres üzletember Romney-val, hanem Barack Obamával szemben is. Utóbbit „a legnagyobb élelmiszersegélyelnöknek” nevezte, és azt ígérte, ha a Fehér Házba költözhet, ő ehelyett „fizetésipapír-elnök” lesz, azaz munkahelyeket teremt.
Megdőlni látszik az a Romney mellett szóló érv is, hogy a választók szerint ő lenne az egyetlen, aki meg tudja verni novemberben a hivatalban lévő elnököt. A Washington Post által idézett felmérés szerint a délkarolinai választók szerint a legfontosabb szempont, amikor behúzták az ikszet, az volt, hogy a jelölt ki tudjon állni Obamával szemben. Azoknak, akik azt állították, hogy ezt tartották a fejükben szavazás közben, 51 százaléka adta voksát Gingrichre – pontosítja a Post adatait a The New York Times.
Utóbbi lap szerint az éjjel fáradtnak és sápadtnak tűnő Romney számára nincs veszve semmi, hiszen sokkal nagyobb szervezettel és sokkal több pénzzel rendelkezik, mint ellenfele, aki nem is minden államban került fel a szavazólapra. A konzervatív Dél-Karolina ráadásul mindig is nehéz terepnek ígérkezett. Csapata sokáig abban reménykedett, hogy a tőle jobbra álló jelöltek között majd megoszlanak a szavazatok, így nem lesz egyetlen erős ellenfele. De az utolsó héten jelentősen „tisztult” a verseny, a konzervatív oldalon már csak Gingirchés Rick Santorum egykori pennsylvaniai szenátor maradt állva (utóbbi 17 százalékot szerzett). Rajtuk kívül már csak a libertáriánus elveket hirdetőRon Paul képviselő indult, akit fiatal szavazói most sem hagytak cserben, 13 százalékot kapott.
A Washington Post szerint azonban ma már nincs akkora jelentősége, ki mennyit tud drága tévéreklámokra költeni, mert egymást érik a televíziós viták, amelyek ingyenes műsoridőt biztosítanak, és amelyek a választók szerint egyre fontosabbak a döntésük szempontjából. A washingtoni Politico arra is figyelmeztet: Gingrich anyagiakban is beérheti Romney-t, ha újra sikerül meggyőznie kaszinómágnás barátját, Sheldon Adelsont, hogy támogassa. Adelson az iowai és New Hampshire-i roszsz teljesítménye után utalt ötmillió dollárt a Gingrichet támogató szervezetnek. Ez persze még mindig eltörpül Romney forrásai mellett, akinek (hivatalosan független) támogató szervezete, angolul superPAC-je csak Floridában, a verseny következő, január 31-i állomásán máris hétmillió dollárt költött médiamegjelenésekre.