El a cukorral a gyümölcslétől!

Milyen gyümölcsből készült a gyümölcslé, és tartalmaz-e cukrot? Ezekre az egyszerű kérdésekre ma még nem is olyan könnyű választ találni – ám a most készülő EU-szabályozás végképp rendet vág e téren. Az új irányelvet nagy többséggel szavazta meg a minap az Európai Parlament, ahol Andrés Perelló Rodriguez spanyol jelentéstevő úgy fogalmazott: „Pontos információt akarunk nyújtani a fogyasztóknak, hogy tudják, mit vásárolnak.”

Előfordul például, hogy a többféle gyümölcsből készült termékek nevében csak a „kisebbségben” lévő gyümölcs jelenik meg. Az új játékszabályok viszont arra köteleznek majd, hogy a nyolcvan százalék őszibarackból és húsz százalék eperből készített italt (teljes őszinteséggel) őszibarack- és eperlének hívják.

– Az eddiginél világosabb, fogyasztóbarát címkézési szabályok bevezetése a cél. Mondok egy példát: ki tudja vajon, hogy mi a különbség a gyümölcslé és a nektár között? –magyarázza lapunknak Christopher Coakley, az Európai Parlament sajtószolgálatának a munkatársa. És mindjárt megfejtéssel is szolgál: a gyümölcslevek nem tartalmazhatnak hozzáadott cukrot, a gyümölcspüré és víz összekeveréséből gyártott nektárokba ellenben szabad cukrot vagy édesítőszert rakni.

Kicsit sem zavarja a cukor és az édesítőszerek kitiltása az Európai Gyümölcslégyártók Szövetségét (AIJN). – Ezt mi magunk is javasoltuk. A vevők nem szeretik, ha cukrot adnak hozzá egy termékhez, és hajlamosak még akkor is azt hinni, hogy cukor van benne, amikor pedig nincs is – mondja a Népszabadság érdeklődésére Jan Hermans, az AIJN főtitkára. S hogy ezentúl valamennyi gyümölcs nevét fel kell tüntetni? –Ha az emberek azt gondolják, hogy a címkék nem elég világosak, hát legyen! – közli Hermans.

Lényeges változásokra nem számít a gyártásban vagy a forgalmazásban sem az európai szövetség, sem a legnagyobb magyarországi gyümölcslégyártó, a Sió-Eckes Kft. A vállalat műszaki igazgatója, Apel Margit – lapunk kérdésére válaszolva – felidézi, hogy a „hozzáadott cukrot nem tartalmaz” állítás használatának jogszerűsége korábban is többször felmerült már. A jelenleg érvényben lévő rendelet ezt a fordulatot kiegészítésekkel engedélyezi, egészen pontosan így: „hozzáadott cukrot nem tartalmaz, természetes módon előforduló cukrokat tartalmaz”.

Más kérdés, hogy a valóság időnként felülírhatja a jogalkotást: néhány savas gyümölcs (például a piros ribizli, a fekete áfonya vagy a citrom) frissen préselt leve cukrozás nélkül gyakorlatilag ihatatlan. Ilyenkor a szabályozás – emlékeztet Apel Margit – lehetővé teszi a cukor hozzáadását, de az „édesített” szót vagy a „hozzáadott cukorral készült” kifejezést kötelező feltüntetni, és meg kell adni a hozzáadott maximális cukormennyiséget is (gramm/liter).

– Az ipar már csak azért is üdvözölte az új irányelvet, mert a gyümölcslevek kedvező megítélését a gyártók ugyanolyan fontosnak tartják – teszi hozzá az Európai Parlamentből Christopher Coakley. A jogszabályra az EU fő döntéshozó szerve, a tagállamok minisztereiből álló tanács várhatóan már februárban rábólint, és ezután a huszonhét uniós országnak másfél éve lesz az alkalmazkodásra.

A narancshéj tartalmazza a legtöbb vegyszert
A narancshéj tartalmazza a legtöbb vegyszert
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.