Drogok és prostik repkednek a szóháborúban
Hollandia és Finnország szeptemberben vétót emelt ugyanis a román és a bolgár csatlakozás ellen. A helsinki álláspont időközben módosult, a holland viszont még keményebb lett. Hága hivatalosan a korrupció és a szervezett bűnözés miatt ellenzi Románia és Bulgária schengeni tagságát, de a nyilvánosan vállalt okok között szerepel a bizalmatlanság is. –Meg kell győzni a hollandokat, hogy Románia megérdemli a Schengen-tagságot. Fontos, hogy az Európai Bizottság februári igazságügyi jelentése kedvező legyen, ám a megoldás csakis politikai lehet – hangsúlyozta Diaconescu.
Példátlanul feszült egyelőre a két EU-tagállam viszonya, és ezen bizony nem segítenek a két ország politikusainak gyakori „beszólásai”. A szeptemberi vétó után Teodor Baconschi román külügyminiszter még arról beszélt, hogy Hollandia szakértőket küldhet a román határra, de a Hága aggályainak eloszlatását célzó tervből semmi sem lett. Sőt közben meghatározatlan időre kitolódott a holland kormányfő tervezett bukaresti látogatása. Újabban a román diplomaták azt hangoztatják, hogy a holland kormány a „szélsőségesek foglya”. Utalás ez arra, hogy Mark Rutte kormányának többsége a szélsőséges Szabadság Párt egyetlen szavazatán múlik a parlamentben.
Az uniós szerződések megszegésével vádolta Hollandiát a decemberi EU-csúcson Traian Basescu román elnök. Azt is hozzátette, hogy nem a román, hanem a holland kikötőkön keresztül jut be az unió területére a csempészalkohol és -cigaretta, és ugyanez érvényes a drogokra. – Nem Románia legalizálta tehetetlenségből a prostitúciót, Románia harcol a prostitúció és a drogok ellen – fűzte hozzá Basescu. Egyúttal arra buzdította honfitársait, hogy ne vásároljanak Hollandiából importált zöldségeket. Válaszként Gerd Leers holland belügyminiszter kijelentette, hogy Romániának és Bulgáriának nem egy, hanem két kedvező európai bizottsági jelentést kell felmutatnia, mielőtt Hollandia egyáltalán fontolóra venné álláspontja újraértékelését.
Legutóbb Ino van der Besselaar, a Szabadság Párt képviselője csempészett „mérgezett” ajándékot a románok karácsonyfája alá. – Romániát és Bulgáriát rögvest ki kellene penderíteni az Európai Unióból – idézte a képviselőt a román sajtó. Besselaar hozzátette, hogy a kollégái véleményét is tolmácsolja.
Liechtensteinnel 26 tagú Schengen
A Liechtensteini Fejedelemség december közepe óta a schengeni övezethez tartozik, és ezzel 26. tagja lett annak az európai térségnek, amelyben nincs belső határellenőrzés. Norvégia, Izland és Svájc után Liechtenstein a negyedik olyan ország, amely anélkül csatlakozott a schengeni térséghez, hogy tagja lenne az Európai Uniónak.
Liechtenstein hasznot húz a schengeni megállapodás különböző szabályozásaiból – közölte a vaduzi idegenrendészeti és útlevélhivatal. Az Ausztriával közös határszakaszon például, noha fennmarad az áruszállítás kontrollja (a nem EU-tag Svájccal kötött vámunió miatt), az utazók a jövőben már nem találkoznak rendszeres ellenőrzéssel. Liechtenstein egyébként 2008 óta társult tagja volt a schengeni övezetnek, és a csatlakozás felé ezzel tette meg az első lépést. (MTI)