2011 előtt nem zárják be Guantánamót?
Egyre kevesebb a fogoly Guantanamón, mégis egyre távolabbi időpontra tolódik a kubai földön lévő amerikai tábor bezárása. E hétre csökkent először kétszáz fő alá az ott őrzöttek száma, miután a hétvégén hat jemenit, négy afgánt és két szomáliait költöztettek el. Ezzel együtt éppen a táborban maradt 91 jemenivel kapcsolatosak a legkomolyabb aggodalmak, miután az amerikaiak tudomása szerint ebben az országban al-Kaida terroristasejtek működnek. Úgy tudják, ez év elején két volt szaúd-arábiai illetőségű volt guantánamói fogoly is csatlakozott Jemenben a terrorszervezethez; igaz, egyikük utóbb visszatért szülőföldjére.
Az őrizetesek száma apránként csökken, bár az már világossá vált: a befogadásokra tett külföldi - így magyar - felajánlások sem mentik meg a helyzetet annyira, hogy Barack Obama elnök ígéretének megfelelően január második felében lehúzhassák a rolót Guantánamón. Sőt, a The New York Times szerdai számában illetékes forrásokra hivatkozva azt írja, ez legkorábban 2011-ben valószínűsíthető. Akár tíz hónapig is eltarthat például, amíg a megfelelő biztonsági felszerelésekkel látják el azt az Illinois állambeli börtönkomplexumot, amelyet - mint arról lapunk is beszámolt - akár 100 guantánamói fogoly áthelyezésére szemeltek ki. A szövetségi kormány ráadásul még meg sem vásárolta a létesítményt. Az egyik legnagyobb akadály a pénz: a Thomson településen lévő börtön mintegy 150 millió dollár emészthet fel, de a források szerint a legkorábban már csak a 2011-es pénzügyi év költségvetéséből.
A lap ezzel egyidőben számolt be a mindösszesen ismert 779 guantanamói fogoly közül az egyetlen újságíró sorsáról. A szudáni Szami al-Hadzsot 2001-ben a pakisztániak fogták el az afgán határon, mint az al-Dzsazíra arab nyelvű tévécsatorna operatőrét. Majd az amerikaiak okirathamisítással és azzal vádolták meg, hogy csecsen lázadóknak szállít pénzt. Vádat azonban nem sikerült emelniük a hat és fél év alatt, amíg Hadzs a fogságukban volt. Tavaly májusban engedték el az akkor 39 éves férfit. Az egykori operatőr ma újra a hírtelevíziónál dogozik, de más a feladata: a szerkesztőség egy új, az emberi jogokkal foglalkozó részlegét vezeti – hatrészes filmet forgatott például a Guantánamón történtekről is.