Itt vagyunk és figyelünk!
Ez a mérlege az eddigi csaknem kilenc évnek, LuisMoreno-Ocampo, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (CPI) főügyésze csaknem kitöltött mandátumának. Ő az első fővádló az 1998-as római szerződéssel létrehozott hágai törvényszéknél. Ez utóbbi nem keverendő össze a holland királyvárosban székelő egyéb fontos taláros testületekkel, így a Milosevicsvagy a Karadzsics-üggyel kapcsolatban a szintén gyakran emlegetett Jugoszlávia-törvényszékkel – avagy az államközi ügyekben, mint Bős–Nagymaros kérdésé ben vagy újabban a macedón–görög névvitában ítélkező Nemzetközi Bírósággal.
A hivatalából jövőre, ötvenévesen távozó argentin jogász hét afrikai ügyet vett górcső alá. Hármat a CPI-hez csatlakozó államok – Uganda, a Kongói Demokratikus Köztársaság és a Közép-afrikai Köztársaság – utaltak a hatáskörébe, kettőt (Darfúr/Szudán és Líbia) az ENSZ Biztonsági Tanácsa, kettőt pedig (Kenya és Elefántcsontpart) a főügyész saját hatáskörben. A legnagyobb, talán utolsó „dobása” az lehet, hogy nemrég Hágába érkezett az elefántcsontparti erőszakkal kapcsolatban megvádolt Laurent Gbagbo; ő az első államfő, akit a fórum elé citáltak. (Szlobodan Milosevics szerb, illetve jugoszláv exelnököt a Jugoszláviatörvényszék vonta felelősségre, ő az eljárás közben halt meg.)
A CPI főügyészváltása egyszerre nevezhető jelentősnek és jelentéktelennek. A 49 éves, gambiai Fatou Bensouda személyében afrikai nő kerül fehér férfi helyére, ami tompítja az „antikolonialista” érveket, amelyek szerint az egykori gyarmatosítók vonják felelősségre a volt alávetetteket, akiknek viszonyaiért pedig (lásd például az egykori Belga Kongót) maguk is nagyban felelősek. Habitusváltásról is szó van. Moreno-Ocampo kapcsán a párizsi Le Monde-nak nevük elhallgatását kérve nyilatkozó hágai források kiemelik: a sztárallűröktől nem teljesen mentes ügyész az argentin katonai junta elnyomásának gyermeke, aki a rendőrségben inkább erőszakszervezetet lát, semmint a jogbiztonság letéteményesét.
Bírálatában a Human Rights Watch emberi jogi szervezet felemlegeti, hogy koherens stratégia hiányában megkérdőjeleződött a bíróság függetlensége is. Bensoudától, Gambia egykori államügyészétől és igazságügy-miniszterétől – akit hétfőn választottak meg New Yorkban az aláíró tagállamok – „alacsonyabb profilt”, visszafogottságot várnak.
„Összességében sikeresnek” minősíti Moreno-Ocampo tevékenységét Lattmann Tamás nemzetközi jogász. Az ELTE és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem oktatója lapunknak elmondta: a CPI alapításakor félő volt, hogy pusztán „elméleti lehetőség marad”. – Moreno-Ocampo feladata az volt, hogy beindítsa a felelősségre vonást. Ezt a feladatot el tudta látni, mégpedig viszonylag jó eredménnyel – magyarázta.
Itt vagyunk és figyelünk!: ez a hágai testület üzenete az emberi jogi visszaélések elkövetőinek, népirtások résztvevőinek. A Nemzetközi Bíróságot leginkább támogatók között olyanok vannak az élvonalban, mint az Európai Unió, de sokan ellenzik azon államok közül (mint például Szudán), amelyeknek vezetői később a vádlottak padjára kerülnek. A főügyész 2008-ban a darfúri népirtással, emberiesség elleni, illetve háborús bűnökkel vádolta meg Omar al-Bashir altábornagyot, az afrikai ország államfőjét, és Adolf Hitlerhez is hasonlította.
Lattmann szerint Bensouda mandátuma alatt nem várható radikális irányváltás. – Nem látok koncepcionális különbséget az elődjéhez képest – közölte. – Óvatos, de ha kell, határozott főügyészre lehet számítani.