Kitört a zöldségháború
Ezt Gerd Leers holland bevándorlásügyi miniszter jelentette ki az EU-belügyminiszterek keddi tanácskozása után, amelyen Hága elutasító álláspontja miatt napirendre sem került a schengeni bővítés. Hiába döntött korábban kedvezően a kérdésről az Európai Parlament és a tagországok kormányfőit tömörítő Európai Tanács is, a technikai jellegű döntést – lényegében a csatlakozás időpontjáról van szó – a belügyi tanácsnak kellene meghoznia. A tagállamoknak vétójoguk van, és Hollandia ismét jelezte, hogy élni kíván vele.
A holland kormány nem vitatja, hogy Románia és Bulgária teljesítette a technikai feltételeket, csupán a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harcot kéri számon. – Meg kell bizonyosodnunk, hogy a határőröket nem lehet lefizetni, és a bírák nem engedik el a bűnözőket. Mi nem a mumus vagyunk, segíteni szeretnénk Romániának és Bulgáriának – mondta újságíróknak Leers a brüsszeli tanácskozás után.
Bukarest szerint belpolitikai kérdések befolyásolják a holland álláspontot. – A hágai kormány egy szélsőjobboldali párt egyetlen szavazatán áll vagy bukik – mutatott rá lapunknak Niculescu Tóni román külügyi államtitkár. Emlékeztetett: Geert Wilders pártja, amely a hágai kabinet parlamenti többségét biztosítja, ragaszkodott hozzá, hogy a kormányprogramba név szerint is bekerüljön Románia.
Októberben még a holland kormányfő is támogatta a lengyel EU-elnökség kompromisszumos javaslatát, amely szerint március 25-én a légi és a vízi határok nyílnának meg a románok és a bolgárok előtt, majd 2012 első felében döntés születne a szárazföldi határok megszüntetéséről is. Gerd Leers most úgy látja: a kompromisszumos javaslat valójában azt tükrözi, hogy a többi tagállam sem bízik teljesen a románokban és a bolgárokban. – Ezért Hága két pozitív jelentést vár az Európai Bizottságtól arra vonatkozóan, hogy Romániában és Bulgáriában visszafordíthatatlan a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc – mondta, miután korábban Hága még a februári, tehát egyetlen pozitív jelentéstől tette függővé álláspontja újraértékelését. Csak találgatni lehet azt is, mit értenek a hollandok visszafordíthatatlan alatt.
– Mégis milyennek kell lennie egy jelentésnek, hogy Hollandiát meggyőzze? A legjobb az lenne, ha nem az Európai Bizottság írná meg, hanem egyenesen Wilders úr. Végül is ő vezeti ezt a csapatot – kommentálta a helyzetet Renate Weber, az ellenzéki liberálisok EP-képviselője. Rámutatott: a holland miniszterelnök mindent elkövet, hogy kormányon maradjon, ezért kész elégtételt adni a szélsőjobbnak, amely Hollandia elszigetelését és az Európai Unió bezárását tűzte ki célul.
Traian Basescu román elnök azzal válaszolt Hága ellenállására, hogy a holland zöldségek bojkottálására buzdította honfitársait, tovább mérgesítve a két ország viszonyát, amelyet a szeptemberi tulipánháború is terhel. Akkor a hollandok csupán sejtették, hogy a hágai kormány Schengennel kapcsolatos álláspontja miatt tartóztatják fel a román határon a tulipánszállítmányokat. Ezúttal a retorzió egyértelmű, és a legmagasabb szintről érkezett. Válaszként Hága azt üzente a román elnöknek: jobb, ha Románia betartja a belső piacra vonatkozó szabályokat, és nem szolgáltat újabb okot az ország schengeni csatlakozásának elutasítására.
A motivációktól függetlenül a bővítést jóvá kell hagynia mind a huszonöt Schengen-tagországnak. Azaz december 19-től már 26-nak, a belügyminiszterek egyhangúlag megszavazták ugyanis Liechtenstein csatlakozását.