Villepin elnöki ambíciói

A centrumban és a jobboldalon egyaránt látható zavart keltett Dominique de Villepin bejelentése, hogy indulni kíván a négy hónap múlva esedékes francia elnökválasztáson. Jacques Chirac egykori külügyminisztere, majd pedig miniszterelnöke ugyanis Nicolas Sarkozy jelenlegi államfő igen régi ellenlábasának számít a konzervatív táborban. Emellett az ugyancsak államfői ambíciókat melengető Francois Bayrou centristái is tartanak Villepintől, amióta a Sarkozyvel való szakítása nyomán a volt chiracista kormányfő maga is centristának mondott politikai mozgalmat alapított.

Villepin a kampányba való vasárnapi beszállásakor nagy meglepetéseket ígért 2012-re a franciáknak, mivel szerinte az „igazság nem jobb- vagy baloldalon van”, és a „felébredőben levő polgárok erre tavaszig rájönnek”. Elemzők szerint Villepin elsősorban a hagyományos gaulle-ista szavazókat célozta meg kampánynyitó beszédével, amelyben a nemzeti szuverenitás erősítésére buzdított. Véleménye szerint ugyanis a Sarkozy–Merkel-paktum nagymértékben veszélyezteti az ország szuverenitását, és a jelenlegi elnök „olyan érdekek mellett akarja lekötelezni az országot, amelyek nem francia érdekek”. Úgy fogalmazott, hogy a piacok megszégyenítik Franciaországot, mivel a kormányzat a gazdaságban újabb és újabb megszorító lépésre kényszerül.

Dominique De Villepin volt francia kormányfő egy tavaly júniusi felvételen ünnepel támogatói körében a Szolidáris Köztársaság néven alakult új politikai mozgalma alapító kongresszusán
Dominique De Villepin volt francia kormányfő egy tavaly júniusi felvételen ünnepel támogatói körében a Szolidáris Köztársaság néven alakult új politikai mozgalma alapító kongresszusán

Az 58 éves Villepin egyelőre leghátul kullog az elnökjelöltek versenyében, de francia lapok szerint ez a helyzet gyorsan változhat. Hiszen mégiscsak a belpolitika egyik nehézsúlyú szereplőjéről van szó, aki az elmúlt két évtizedben fontos posztokon bizonyította rátermettségét. Nyilvánvaló, hogy Villepin úgy érzi: karrierjét Sarkozy felbukkanása roppantotta meg, hiszen annak idején sok gaulle-ista őbenne látta Jacques Chirac utódját. Ringbe szállása jelzi, hogy Villepin nyilvánvalóan törleszteni akar a Sarkozy által elszenvedett sérelmeiért. Tervét megkönnyítheti, hogy a bíróság a közelmúltban tisztázta szerepét egy nagy port felvert pénzmosási ügyben.

Villepint volt pártja, az UMP tegnap visszalépésre szólította fel. Nadine Moreno, a kormányzópárt választási főnöke hangoztatta, hogy a volt kormányfő „egyedül maradt, se pénzügyi eszközei nincsenek, se politikai erő nem áll mögötte”. Moreno szerint Villepin hibát követ el a jobboldal megosztásával, és felszólította, hogy térjen vissza a Nicolas Sarkozy köré tömörülő konzervatív blokkba. Az UMP szerint egyedül Sarkozy az a jelölt, aki a jelenlegi pénzügyi válság közepette „garantálni képes a francia érdekeket a világban”.

Az UMP heves reakciója jelzi, hogy a pártot erősen aggasztják az elnöki többségben mutatkozó repedések. Bár Sarkozy várhatóan csak februárban jelenti be hivatalosan újbóli indulását az államfői posztért, semmi kétség nem lehet afelől, hogy a konzervatív tábornak ő lesz az egyedüli jelöltje. Márpedig az újraválasztás esélyei egyelőre rosszak Sarkozy számára. A legutóbbi hetekben úgy tetszett ugyan, hogy az elnök valamelyest kezdi összeszedni magát a jelöltek versenyében, a legfrissebb közvélemény-kutatási adatok azonban újra arról tanúskodnak, hogy növekszik a távolság Sarkozy és a szocialista kihívó, Francois Hollande között.

Ez egyebek között azzal is magyarázható, hogy a harmadik jelölt, a centrista Francois Bayrou színre lépése óta 6 százalékkal növelte támogatottságát – kifejezetten Sarkozy rovására. Villepin mostani bejelentkezése pedig nyilván további százalékokat csíphet le az első fordulóban Sarkozyre jutó szavazattömegből. Ráadásul sem Bayrou, sem Villepin esetében nem lehet biztos a Sarkozy-párt abban, hogy az illetők a mostani államfő támogatására biztatják majd híveiket az elnökválasztások második fordulójában. Ellenkezőleg: a pillanatnyilag 13 százalékos támogatottságot élvező Bayrou a legutóbbi hetekben komolyan kokettálni kezdett a szocialista elnökjelölttel, aki a „majdani elnöki többség részeként” máris jelentős kormányzati tisztségeket ígért a centristáknak – akik egyébként korábban hagyományosan a konzervatív oldallal kötöttek választási szövetséget.

A baloldalon egyelőre kételkednek abban, hogy Villepin valóban képes lesz végig kitartani az elnökválasztási kampány végéig. A szocialista Hollande ennek kapcsán utalt rá, hogy a volt kormányfőre a következő időszakban egyre nagyobb nyomás fog nehezedni egykori pártja részéről. Manuel Vals, Holande kampányfőnöke pedig hangoztatta: ha Villepinnek valóban olyan rossz a véleménye a Sarkozy-korszakról, akkor tudatában kell lennie annak is, hogy a változást az ország számára egy szocialista államfő jelentheti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.