Akiknek ismeretlen a téglaház

Balatoni kirándulásról, a Tihanyi-félszigetről, a szép magyar templomokról és a nagy adag ételekről is meséltek azok a japán gyerekek, akik a szigetországi sajtónak számoltak be július–augusztusi magyarországi látogatásukról.

Európában elsőként Hódmezővásárhely önkormányzata szervezte azt a települési akciót, amelynek jóvoltából tizenhét tizenéves, a márciusi földrengés és szökőár sújtotta területen lakó és ott tanuló japán középiskolás járt Magyarországon. Hónapokkal az augusztusi utazás után a gyerekek beszámoltak élményeikről.

Házuk maradványait nézik
A man and child look out over destroyed homes after a tsunami and earthquake in Sendai, northeastern Japan March 12, 2011. Japan confronted devastation along its northeastern coast on Saturday, with fires raging and parts of some cities under water after a massive earthquake and tsunami that likely killed at least 1,000 people. REUTERS/Kyodo (JAPAN - Tags: DISASTER ENVIRONMENT IMAGES OF THE DAY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN

A tokiói magyar külképviseleten megrendezett eseményt a japán média jelentős érdeklődése kísérte: Szerdahelyi István nagykövet meghívására megjelent és beszédet mondott a kormányzó Japán Demokrata Párt vezető politikusa, Kaieda Banri korábbi gazdasági és ipari, valamint a márciusi tragédiát követő újjáépítésért felelős volt miniszter is. 

A hazánkat megjárt gyerekek közül egy fiú magyarul mesélte el, hogy mennyire szereti Magyarországot, egy fukusimai lány pedig kiemelte, hogy soha nem fogja elfelejteni azt a sok régi téglaépületet, amit látott, hiszen a folyamatos földrengésveszély és a szigorú építési szabályok miatt alig van téglából készült ház Japánban. A cunami sújtotta egyik településről, az Ivate tartományban található Ófunatóból ketten vettek részt a programban. A település polgármestere, Toda Kimiaki elmondta, hogy a helyiek nagyon hálásak azért, hogy a magyarok a tizenéves gyerekeknek ilyen gesztust tettek.

A negyvenezer lakosú kisváros polgármestere szerint a március 11-i földrengés szinte semmilyen kárt nem okozott az épületekben, az azt követő szökőár azonban több mint háromezer házat elsodort, valamint négyszáz emberéletet követelt. – A természetet nem lehet megszelídíteni – mondta a polgármester, hozzátéve: nem is tervezik cunamifal építését. A városka újjáépítése azonban már javában folyik: elkezdődött például a magasabban fekvő területek kijelölése, ahol azoknak a családoknak építik fel a házát, akik elveszítették otthonukat a cunamiban.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.