Gingrich újabb fellángolása

Történésznek csapnivaló. Igaz, Woodrow Wilson óta nem volt olyan elnökünk, akinek doktori címe lett volna – állapította meg a The New York Times Newt Gingrichről.

A 68 éves politikus épp csak a republikánus elnökjelölt-aspiránsok népszerűségi listájának elejére ugrott, az amerikai napilap máris előkereste a 70-es években írt doktori disszertációját, hogy a fenti sommás megállapítást tehesse. Ha a republikánus választók lelkesedése tartósnak bizonyul, és Gingrich lesz jövőre Barack Obama kihívója, úgy az egykori házelnök az amerikai politika egyik legnagyobb viszszatérője lesz.

A republikánus szavazók idén már számtalan hirtelen fellángolást tudhatnak maguk mögött: egy ideig rajongtak Michele Bachmannért, majd megérkezett Texasból Rick Perry kormányzó. De hamar a süllyesztőbe kerültek. Herman Cain, a „pizzakirály” pedig abba bukott bele, hogy négy nő is szexuális zaklatással vádolta. Ekkor ismét felhangzott a szokásos szólam: hiába minden, úgyis Mitt Romney massachusettsi exkormányzó lesz az elnökjelölt. Megbízható, jól felépített szervezet dolgozik neki, és meg tudja nyerni a bizonytalankodókat is.

A republikánus szavazók azonban, úgy tűnik, nem elégszenekmeg vele, és máris megtalálták legújabb kedvencüket Gingrich személyében. Az egykori házelnök immár megelőzi Romney-t a népszerűségi listákon. A Times és a CBS tévécsatorna friss felmérése szerint Iowában a republikánusok 31 százaléka támogatja őt, míg Romney-t 16 százalékuk. Ez az állam pedig kulcsfontosságú: itt választanak jelöltet először, alig négy hét múlva.

A hirtelen jött népszerűség valószínűleg magát Gingrichet, a pártját és az Obama-csapatot is meglepte. A politikus kampánya nyáron már-már véget érni látszott (főleg, miután egyszerre hagyták ott legfontosabb tanácsadói), most pedig mindenki arról beszél: mi van akkor, ha ez nem egy hirtelen fellángolás, hanem Romney-nak ezúttal valódi kihívója akadt? Önmagában a Gingrich iránti lelkesedés nem lesz elég, mert sem kiépített aktivistahálózata, háttérszervezete vagy adományozói sincsenek. Egy olajozottan működő gépezet és pénz nélkül nehéz lenne végigcsinálni egy sok hónapos kampányt, amelyben drága tévéreklámokra és ajtókon kopogtató lelkes támogatókra egyaránt szükség van. Egy elhúzódó kampány végső soron mégis Romney-nak kedvezne.

A dinoszauruszok csontvázaiért rajongó és amatőr kémregénykritikus Gingrich szárnyalása azért is meglepő, mert eddig a republikánusok, elsősorban a pártot egyre erősebben meghatározó „teadélutánosok” számára fontos szempont volt, hogy jelöltjük ne legyen „washingtoni bennfentes”. Gingrich márpedig több mint harminc éve ebben a közegben él és dolgozik: 1979-től kezdve húsz éven át volt a képviselőház tagja. 1994-ben az ő vezetésével szerzett többséget a képviselőházban a republikánus párt, 54 év óta először. A képviselőház elnökeként többször együttműködött Bill Clinton elnökkel, de volt, hogymegmakacsoltamagát, és egy költségvetési kérdés miatt a kormány működését is leállította. Ő volt a hajtóerő amögött is, hogy vonják felelősségre az elnököt amiatt, mert úgy vélték, hazudott a Monica Lewinskyval kapcsolatos viszonyáról. A sors iróniája, hogy mindeközben Gingrich épp egy házasságon kívüli kapcsolatot tartott fenn. Később elvált, és elvette szeretőjét, aki ma is a felesége (a harmadik), ám emiatt mégis gyakran kell válaszolnia magánéletét firtató kérdésekre. Mandátumáról az egyre erősödő kritikák miatt 1999-ben mondott le, azóta könyveket ad ki, politikai tanácsadóként dolgozik és a jobboldali Fox News egyik „megmondóembere” lett. Nemrég tért át felesége hitére, katolikus lett.

A republikánus pártban a Politico című washingtoni napilap szerint elcsendesedtek a Gingrich-ellenes hangok: a veterán politikus régi ellenfelei, akik végül kikényszerítették lemondását, és eddig szívesen szidták a nyilvánosság előtt is, most inkább nem nyilatkoznak. Obama kampányfőnökének pedig egyik szeme sír, a másik nevet. Gingrich nagyon sok spanyol ajkú szavazót hódíthatna el, ők márpedig az elnök egyik legfontosabb szavazóbázisa. Heti hírlevelet küld nekik, spanyolul tanul, és támogatja az illegális bevándorlók helyzetének rendezését.

– Nincs köze aWall Streethez. Tényleg okos és határozottan eredeti – mondta róla egy demokrata kampánystratéga a The Washington Postnak. Azt viszont elárulta a lapnak Obama egy másik, név nélkül nyilatkozó embere: mindenki annak drukkol, hogy Gingrich legyen a republikánus jelölt, mert „az elmúlt évtizedekben már megmutatta, mennyire alkalmatlan lenne”.

Gingrich-jelvények a „teadélutánosok” egy floridai rendezvényén. Nem tudják, kit válasszanak
Gingrich-jelvények a „teadélutánosok” egy floridai rendezvényén
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.