Apró jutalom ötvenhat év után

A mianmari katonák által 2005-ben felépített mesterséges fővárosban, Nepjidában (Nypyidaw) Thein Sein elnökkel tárgyalt csütörtökön Hillary Clinton. Utoljára ötvenhat évvel ezelőtt járt ilyen magas rangú amerikai vendég a délkelet-ázsiai országban, amelyet 1962 óta a tábornokok irányítottak idén márciusig.

Az amerikai külügyminiszter újságíróknak azt mondta: azt szerette volna kipuhatolni, valóban elérkezett-e az idő, hogy új fejezet kezdődjön a két ország viszonyában. A fordulat jele már eddig is érződik Washington politikájában. George W. Bush elnöksége idején még a kemény szankciókkal „rendszerváltozást” kívánt elérni, most viszont Barack Obama adminisztrációja a kapcsolatjavítás lehetőségét igyekszik feltérképezni.

A szomszédos Kínával szoros együttműködést kialakító, Észak-Koreával katonai kapcsolatokat tartó 50 millió lakosú Mianmar valós törekvései – túl azon, hogy kitörjön a Nyugattal szembeni elszigeteltségből – nem világosak. A helyi lapokban hazai fogyasztásra például csak a belső oldalon adtak hírt Clinton szerdai érkezéséről, a címlapokat Mihail Masznikovics belarusz miniszterelnök és felesége vizitje „díszítette” – írta az AP.

Clinton látogatását Obama elnök novemberi ázsiai látogató körútján jelentették be, válaszként arra, hogy Mianmar megtette az első kis lépéseket a demokrácia felé. A tavaly novemberben, két évtized elteltével tartott első parlamenti választásokat követően a katonai vezetés formálisan átadta a hatalmat. Az új „civil” vezetésben is bőven akad az egyenruhát öltönyre cserélő volt katonatiszt.

Thein Sein államfő korábban még tábornokként miniszterelnök volt. Március óta viszont elengedtek politikai foglyokat, sőt tárgyalóasztalhoz ültek a húsz évig börtönben vagy házi őrizetben tartott San Suu Kyi ellenzéki vezetővel. A Nobel-békedíjas asszonnyal Clinton majd az egykori Burma volt fővárosában, a Yangonra átnevezett Rangoonban találkozik.

Clinton Nepjidában a megkezdett reformok folytatására, valamennyi politikai fogoly szabadon engedésére, az etnikai kisebbségek elleni erőszak megszüntetésére szólította fel az új mianmari vezetést. Bizonyos „jutalomintézkedéseket” jelentett be az eddigi lépésekért: az Egyesült Államok lehetővé teszi Mianmarnak a részvételt a Mekong folyó országainak Washington által támogatott csoportjában, nem akadályozza a szélesebb együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és támogatja az ENSZ ottani programjait. Clinton ugyanakkor jelezte, az amerikai kereskedelmi szankciók megszüntetéséhez további demokratizálási intézkedésekre van szükség. Thein Sein 45 perces beszédében vázolta a kormány reformterveit, s az Egyesült Államok segítségét kérte a katonaiból a „tiszta” civil vezetésre való átmenethez.

A kapcsolatok javítása feltételeként említette Clinton azt is, hogy Mianmar igazodjon a nukleáris fegyverek terjedését tiltó nemzetközi szerződésekhez, s adja fel katonai kapcsolatait Észak-Koreával. (Tavaly nemzetközi vizeken tartóztattak fel egy észak-koreai hajót, amely rakétaalkatrészeket szállított, feltételezhetően Mianmarba.) Az AP értesülése szerint Thein Sein most azt ígérte: megállapodást terveznek a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, amelynek módja lesz ellenőrzéseket végrehajtani az országban.

Clinton újságírók előtt visszautasította, hogy a mostani kapcsolatlétesítést Kína befolyásának ellensúlyozása motiválta volna. – Nincs szó vetélkedésről Kínával, sőt üdvözöljük Peking konstruktív viszonyát szomszédaival – mondta. Pekingben a külügyi szóvivő hasonló diplomatikus hangnemben üdvözölte, hogy Mianmar javítja kapcsolatait a nyugati államokkal, amelyek így hozzájárulhatnak – például a szankciók eltörlésével – az ország fejlődéséhez.

A hét elején Pekingben járt Min Aung Hlaing, a mianmari fegyveres erők főparancsnoka, akit fogadott Kína leendő fő embere, Xi Jinping alelnök, a központi katonai bizottság alelnöke. A találkozón – mint a Xinhua hírügynökség jelentette – Xi ígérte, hogy a májusi stratégiai együttműködési partnerségének megfelelően Kína továbbra is támogatja Mianmar erőfeszítéseit. Ez volt az első ilyen magas szintű találkozó azóta, hogy szeptemberben Thein Sein elnök váratlanul leállíttatta az Irrawaddy folyóra a 3,6 milliárd dollárra tervezett, kínai kivitelezésű óriás vízierőmű munkálatait. Annak idején Washington üdvözölte a döntést, amely a helyi lakosság ellenkezésére hivatkozott: az erőmű vízduzzasztója falvak tucatjait árasztotta volna el, legalább tízezer embernek kellett volna elköltöznie. A pekingi sajtó visszafogottan reagált a hírre, azt nyomatékosítva: a természeti kincsekben gazdag országban Kína változatlanul a legfontosabb befektető az eddigi 9,6 milliárd dollárral és a fő kereskedelmi partner 2010-ben 4,4 milliárd dolláros forgalommal.

Észak-Korea új atomreaktort épít

Észak-Korea állítólag gyors haladást ér el az urániumdúsítási munkálatokkal és egy új könnyűvizes atomreaktor építésében. Phenjani külügyi források szerint a nukleáris energia békés felhasználásában Észak-Korea nem hajlandó engedményekre. A kommunista rezsim nem zárkózik el, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ellenőrizze a nukleáris program békés jellegét, s az esetleg felmerülő kétségeket a hatoldalú tárgyalások felújításának keretében vitassák meg. (China Daily)

Hillary Clinton a volt fővárosban, a Yangonra átnevezett Rangoonban
Hillary Clinton a volt fővárosban, a Yangonra átnevezett Rangoonban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.