Ottawát aggasztja az 'áradat'
Mint elmondta, a bevándorlási és menekültügyi testület (IRB, ez független közigazgatási bíróság – a szerk.) eddigi tapasztalatai szerint a magyarországi kérelmek legnagyobb részét benyújtóik is vagy feladják, nem követik a továbbiakban, vagy pedig formálisan is visszavonják. (Jason Kenney bevándorlásügyi miniszternek a National Post napilap tudósítása szerint a torontói Roma Közösségi Központban azt mondták a kérelmezők: elviselhetetlennek tartják például az ágyi poloskák invázióját.)
A vízumkényszer 2008. márciusi megszüntetése óta honfitársaink mintegy 6200 menekültkérelmet adtak be, beleértve az idei első negyedévben benyújtott csaknem ezret. Tavaly az elbírált kérelmek mindössze két százalékát hagyták jóvá, 1181-ből 22-t. – Tisztában vagyunk a beszámolókkal, miszerint szervezett csoportok segítik magyar állampolgárok Kanadába utazását azzal a céllal, hogy utóbbiak ott menekültkérelmet adjanak be – mondta Branswell.
Októberi cikkünkben megírtuk: Paul St. Clair, a Roma Közösségi Központ ügyvezető igazgatója a magyar kérelmezők öt százalékára becsülte a nem romák számát. A kanadai határőrség adatai szerint egyedül Toronto nemzetközi repülőterére tizenhét magyarországi kérelmező érkezett napi átlagban szeptemberben és októberben, október 26-án pedig 91 fő.
A vízumkényszer esetleges visszaállításának lehetőségével kapcsolatban Branswell megerősítette országa magát egyik irányban sem elkötelező korábbi álláspontját, miszerint Kanada „rendszeresen felülvizsgálja vízumpolitikáját”.
Mindeközben Ottawa menekültügyi reform bevezetésére készül: jövő nyártól felgyorsíthatják az elbírálást, így a kérelmezők nem tölthetnek majd éveket a döntésre várva – és az ez idő alatt folyósított juttatásokat felvéve – az észak-amerikai országban.