Márciusban jöhetnek az előre hozott választások
A La Repubblica szerint a miniszterelnök lemondásáért cserébe arra kötelezte az Északi Ligát, hogy szavazzák meg a főként az EU által szorgalmazott olasz nyugdíjkorhatáremelést. Ezzel 65-ről 67 évre emelnék azt. A lap értesüléseit mind a miniszterelnöki hivatal,mind az Északi Liga cáfolta szerdán. A Liga szóvivője szerint ez csak az újság kísérlete a miniszterelnök lejáratására.
A baloldali lap azonban állítja: a kormányfő azt mondta a nyíltan euro szkeptikus Bossinak, ha „nem csinál belőle hülyét Brüsszelben”, akkor márciusban megtarthatják a parlamenti választásokat. „Remélem, a feltételek olyanok lesznek, hogy az elnökség terhét másokra hagyhatom, utódom pedig talán még párton belülről is jöhet” – mondta Berlusconi a La Repubblica szerint. – Bármi is történjen, megteszem, amit a pártom és a koalíció kér tőlem – tette hozzá. Az olasz parlamentben eközben nyíltan összecsaptak az indulatok a kormánykoalíción belül – a frakció egyik vezető politikusa, Marco Reguzzoni nyíltan kifigurázta a Liga-vezető Bossit. Azt mondta: nem csodálja, hogy Bossi nem akarta megszavazni a nyugdíjkorhatár emelését, mivel épp az ő felesége volt az, aki 1992-ben, alig 39 évesen ment nyugdíjba. (Az Északi Liga támogatói között sok kisvállakozó és nyugdíjas van. Ők elkeseredetten ellenzik a korhatáremelést. Bossit tábora nyomás alatt tartja e témakörben. Ráadásul közülük egyre többüknek van elege Berlusconiból is.)
Közben a hét végén megtartott uniós csúcson az EU-s tagállamok Olaszországot hiteles reformok és a jelenleg a GDP 120 százalékán álló államadósság gyors csökkentésére kérték – Nicolas Sarkozy és Angela Merkel pedig nyilvános szemrehányásokkal illették Berlusconit, akinek a szerda esti EU-csúcsig adtak haladékot, hogy határozott tervvel álljon elő az olasz gazdaság növekedésének beindítására és az ország hatalmas adósságának lefaragására. Az olasz kormányfő felháborodottan reagált minderre. Nyilatkozatot adott ki, amiben kijelentette, egyetlen EU-tagállam sincs olyan helyzetben, hogy kioktassa Olaszországot. Olaszországnak, az eurózóna harmadik legnagyobb gazdaságának nagyjából 600 milliárd euróra volna szüksége, hogy a következő három évben esedékes tartozásait finanszírozni tudja. A nyugdíjkorhatár megemelése az olasz gazdasági reformok egyik kulcseleme volt, melyet az uniós tagállamok kértek cserébe azért, hogy segítenek az országon szorult gazdasági helyzetében.