Csaták a tüntetők között is
Leállt szokás szerint a tömegközlekedés, rövidített sztrájkot hirdettek a repülésirányítók is, bezártak az újságosstandok. Miközben Athént és Theszaloníkit elárasztotta a szemét (egy hét kell állítólag ahhoz, hogy összeszedjék a felhalmozódott és járványveszéllyel fenyegető hulladékmennyiséget), a nagyvárosok utcáin rendre összecsap több tízezer tüntető és a kivezényelt rendőrosztagok. A szeméttömeget egy tizenhét napig tartó szemetessztrájk idézte elő. A kormány végül rendkívüli intézkedéssel mozgósítási rendelettel állította munkába a szemeteseket.
A tévékamerák és a tudósítások most is brutális összecsapásokról, égő épületekről, álarcos tüntetőkről küldenek képeket. Nem maradt el a szokásos erőszak. Szerdán tizenhat rendőr, tizennyolc tüntető sérültmeg. A tüntetések csütörtökön is folytatódtak, ám a békés demonstrációk ezúttal is öszszecsapásokba torkollottak. A rendőrök könnygázt vetettek be, míg a tüntetők köveket és Molotov-koktélokat dobáltak. Egy 53 éves férfi, a PAME szakszervezet tagja belehalt sérüléseibe. Miközben odabenn szavazásra készült a törvényhozás. A kormányzó Pánhellén Szocialista Mozgalomnak (PASZOK) négyfős többsége van. Evangelosz Venizelosz pénzügyminiszter a parlament jobb szélén elhelyezkedő nacionalista Ortodox Népi Gyűlés képviselőit is felszólította, hogy szavazzák meg az újabb megszorításokat, különben az ország nem kapja meg az esedékes hatodik nyolcmilliárd eurós átutalást a trojkától. Az elnevezés Európai Uniót, a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) és az Európai Központi Bankot (ECB) jelöli.
A jobboldali konzervatívokat azért kellett együttműködésre kérnie a balközép kormánynak, mert a PASZOK-frakción belül is sokan úgy vélik, hogy már nem lehet tovább folytatni az elbocsátásokkal és fizetéscsökkentéssel, adóemeléssel járó folyamatot. Jeorjiosz Papandreu miniszterelnök viszont kerek perec kijelentette: ha nem szavazzák meg a megszorításokat, nem kapják meg az átutalást, és az állam képtelen lesz kifizetni a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat. Ennek a kockázatával ugyan tisztában vannak a képviselők, de a jobbközép Nea Demokratia, a korábbi kormánypárt megtagadta az együttműködést. „Nincs konszenzus!” – jelentette ki Antonisz Szamarasz, a jobbközép vezére. Ő továbbra is az adócsökkentésekben látja a teljes csődben lévő görög gazdaság menedékét.
Hiányzik az összehang a görög kormány, a görög társadalom, a nemzetközi közösség és a külföldi közvélemény között. A görögök – ezt a sztrájkokkal bizonyítják – egyáltalán nem érzik úgy, hogy túlfizetett semmittevők lennének, sőt az alacsony bérek és a magas munkanélküliség miatt elégedetlenek. A kormányzat elfogadta, hogy megszorításokat kell bevezetnie, mert egyébként összeomlik az államháztartás és vele az eurózóna is. Ehhez azonban alig van támogatása a politikai elitben odahaza, és nem segíti a nemzetközi háttér sem. Újabb megszorításokat akar a trojka is Papandreu kormányától – miközben bebizonyosodott, hogy ezek csak elmélyítik a válságot, és távolítják a gazdaság talpra állását.
A görög lapokban több cikk is arra szólít fel, hogy hajtsanak végre teljes fordulatot a válságkezelésben, mert az eddigi módszerek nem vezetnek eredményre, és polgárháborússá teszik a légkört az országban. A To Etnosz című lap azt írta a minap, hogy a „rossz recept” nemcsak társadalmi igazságtalanságokat hoz létre, de ellenőrizhetetlen recessziót is kreált, és olyan munkanélküliséget, amely szinte a torokra feszített késsé lett. „Az euró paiak nem hiszik el, mi azt akarjuk, hogy megmentsenek. A gazdaság visszaesik, a céljainkat nem értük el. Gond van a bevételekkel, a strukturális reformok megvalósításával és a hitelességgel. Ezért nehéz megvalósítani az eurózóna országaival júniusban kialkudott megállapodást. A szakadék szélén vagyunk” – írja a lap.
Nem döntenek a mentőkeretről?
Az alapkezelők többsége, nagyjából háromnegyede úgy véli, Görögország 2012 első negyedévéig bekövetkezik Görögország csődje. Közben tegnap a német Die Welt úgy értesült: elképzelhető, hogy elhalasztják a most vasárnapra kitűzött – már eleve egy héttel elcsúsztatott – uniós állam- és kormányfői találkozót. Aztán német források pontosítottak, miszerint lesz most vasárnap EU-csúcs, de a pénzügyi stabilitási mentőkeretről nem lesz döntés, ugyanis továbbra is éles nézeteltérések osztják meg az euróövezet tagállamait. (MTI)