Tesztelik az „arab tavaszt”

Még vége sincs az egyik forradalomnak, máris újabbal fenyegetőzik Tunéziában az iszlamista Ennahda párt vezetője, ha „elcsalnák” a vasárnapi nemzetgyűlési választásokat.

A feszültség érezhető az észak-afrikai országban, amely az első az „arab tavasz” államai közül, ahol eljutottak a választásokig. Ám az elmúlt napokban több incidens is borzolta a tunéziaiak idegeit. Egyesek szerint tudatos provokációkról van szó, amelyek kapcsolatba hozhatók az egyre jobban felbátorodó iszlám szélsőségesekkel.

Fiatal szavazók sétálnak el választási plakátok előtt Tuniszban
Fiatal szavazók sétálnak el választási plakátok előtt Tuniszban

Az első incidensről, amely a Tunisztól délre fekvő Sousse városában történt, így mesél a 28 éves Ines Khemiri, a városi bölcsészegyetem francia tanszékének adminisztrátora: „Múlt szombaton az iszlamisták egy csoportja próbált betörni az egyetemre. Azt sérelmezték, hogy az intézmény vezetői megtagadták két nikabos (lefátyolozott) lány beíratkozását az egyetemre. A fakultás dékánja bölcsen cselekedett, amikor nem engedte belépni az intézmény területére a rendfenntartókat, hanem a diákok és a tanárok maguk tuszkolták ki onnan a betolakodókat. Ha nem ez történik, ugyan mi különböztette volna meg a szabad Tunéziát Ben Ali diktatúrájától? Az ő idejében szóba sem kerülhetett az egyetem autonómiája. Az Ennahda, a vasárnapi választások favoritjának tartott iszlamista párt elítélte ugyan az egyetemi incidenst, de napnál világosabb, hogy az ilyen esetek az ő malmukra hajtják a vizet. A nikabot a „szabad akarat” nevében védelmezi, hogy aztán, ki tudja, egyszer majd kötelezővé tegye. Ezért kell elmenni vasárnap szavazni, hogy megakadályozzuk a 40 százalékos népszerűségű Ennahda totális győzelmét – mondta Ines Khemiri.

A másik incidens egy nappal később a fővárosban, Tuniszban történt. Mint egy szemtanú, Alaa Talbi történelemtanár meséli, szalafisták (szunnita szektánsok) támadták meg a Nessma kereskedelmi televízió székházát. A mintegy kétszáz tüntető haragját állítólag a Persopolis című, díjnyertes francia –iráni film televíziós vetítése váltotta ki. A haragvók szerint ugyanis istenkáromló az iráni sah uralmának végnapjait bemutató animációs film, amelyben Isten egy közönséges halandóhoz, a főszereplő kislányhoz szól. A fanatikusok a jelenetet súlyos provokációnak minősítették, mivel az iszlám vallás szigorúan tiltja a Teremtő ábrázolását. A film bemutatása mellett érvelők szerint a tüntetők „műfelháborodása” felsőbb utasítás következménye. A film közönségbemutatója napokkal korábban a legkisebb incidens nélkül zajlott, s az iszlám nevében csak az egyébként is túl szabadosnak minősített Nessma televízió vetítése után kezdtek tiltakozni. A rendőrség sajnos besétált az iszlamisták csapdájába – véli az említett történelemtanár. A tévészékház környékén ugyanis letartóztattak mindenkit, aki szakállt viselt. Így aztán a szalafisták üldözőből áldozatokká lettek a legtöbb tévénéző szemében –mondja Alaa Talbi.

Az észak-afrikai forradalmi hullámot elindító Tunézia most arra kényszerül, hogy elsőként tesztelje az „arab tavaszt”. A választások időpontját eredetileg júliusra tűzték ki, de az ország akkor még nem volt kész egy tiszta, demokratikus választás lebonyolítására. És vajon most vasárnap? A szavazás megrendezését, tisztaságát illetően nem lehet gond. Az Európai Unió 150 szakértőt küldött, hogy nyomon kövesse és segítse a voksolást. Michael Gahler, az uniós megfigyelőcsoport vezetője a BBC-nek elmondta: ami a választás biztonsági körülményeit illeti, nincs ok az aggodalomra. Ám a hétmillió választásra jogosult tuné ziai túlnyomó része bizonytalan, nem tudja, kire adhatná a voksát vasárnap. A lakosság zöme életében először vesz részt igazi választáson, s mindjárt nyolcvan párt közül kell választania. A pártok pedig, amelyek mostanáig vagy illegalitásban voltak, vagy egyáltalán nem is léteztek, szintén idegenül mozognak a választási arénában. Az egyetlen kivétel talán a mérsékeltnek mondott és győzelemre készülő iszlamista Ennahda.

Az esélyes párt

Az Ennahda párt mérsékelt iszlamistának vallja magát, és vezetője, a több évtizedes brit száműzetésből hazatérő Rachid Ghannouchi fogadkozik, hogy nem fogják az iszlám értékrendet rákényszeríteni a társadalomra. Tunéziában – az arab országokkal ellentétben – szabadon lehet alkoholt vásárolni ésfogyasztani az éttermekben, a nők többsége nem hord fejkendőt. A nikabot az eddigi kormányok tiltották, de az Ennahda ezt szabad választás tárgyává tenné – emlékeztet a Reuters.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.