Most sem bukik Berlusconi
A bizalmi szavazásra azért volt szükség, mert kedd este a Berlusconi és az Umberto Bossi vezette két szövetséges erő képviselői nem támogatták egyöntetűen a 2010-es közigazgatási kiadásokról szóló mérlegügyi törvényt, amivel a saját kormányukra mondtak nemet.
A keddi szavazás 290-290-re végződött, a kormánytöbbségnek csupán egy szavazat hiányzott a győzelemhez. Berlusconi maga is holtsápadtan fogadta az eredményt, mert még nem tudta, hogy sima parlamenti balesetről vagy palotaforradalomról van-e szó. Beszédes volt, hogy kedden távolmaradt a szavazástól a kormányfővel feszült viszonyban lévőGiulio Tremonti pénzügyminiszter.
Berlusconi – akinek rutinja van a bizalmi szavazásokban – arra gondolhatott, hogy a 90-es évek közepén hasonló szituációban egyszer már vereséget szenvedett, amikor Bossi szövetségesként hátbadöfte őt. Ám az Északi Liga vezére ezúttal megkegyelmezett neki. Végül a péntek délutáni bizalmi szavazást a kormány 316-301 arányban megnyerte, úgy, hogy az ellenzék sem voksolt egységes nemmel.
Itália eközben egyre növekvő gazdasági gondokkal küzd. A múlt héten a Moody’s és a Fitch leminősítette Olaszországot, amit az euróövezeti adósságválság egyre intenzívebb hatásaival indokoltak. Újabb pofon volt Berlusconiéknak, hogy a szerdán kibocsátott, ötéves lejáratú államkötvények hozama 5,32 százalékra mérséklődött az egy hónappal korábbi 5,6 százalékról. Noha Berlusconi idén augusztusban 54 milliárd euró összegben jelentett be megszorításokat, és ezzel átmenetileg meggyőzte az Európai Központi Bankot, hogy támogassa Olaszországot, a befektetők mégis szabadulni próbálnak az államkötvényektől.
A pénteki bizalmi szavazással egy időben a római képviselőház épületénél a Felháborodottak mozgalmának olasz csoportja, több ezer fiatal tüntetett, teljesen megbénítva a főváros forgalmát. A megszorítások elleni tiltakozásul szombatra több olasz városra kiterjedő demonstrációt hirdettek, amelyekre több százezer embert várnak.