Messiások kerestetnek
Ne szégyenkezzenek: a Dahaf Intézet eredményeit közlő New York Times szerint az izraeliek kétharmada gondolja úgy, hogy a palesztinokkal kötendő békének nincs esélye – soha. Az intézet kutatója, Mina Zemach szerint emberemlékezet óta nem volt ilyen mértékű a békekilátásokkal kapcsolatos szkepticizmus. Mindeközben az izraeliek 88 százaléka szerint jó az országban élni, bár 45 százalék aggódik Izrael, mint zsidó állam túléléséért.
A palesztin oldalon – a Palesztin Politika- és Közvélemény-kutató Központ felmérése alapján – pedig inkább a békés ellenállást tartják célravezetőnek az izraeli hadsereg ciszjordániai kivonulását illetően (amely ott elsődleges feltétel), nem a tárgyalásokat és nem is a fegyveres konfrontációt. Csupán 42,1 százalékuk véli úgy, hogy a következő öt évben létrejöhet egy Izrael mellett élő független palesztin állam. 58 százalékukban az a félelem él, hogy Izrael valódi célja, hogy kiterjessze felügyeletét a tengertől egészen a Jordán folyóig, és kiutasítsa onnan az arabokat.
A jogos félelem, illetve az értelmetlen paranoia, a frusztráció és a cinizmus olyan kritikus szintet ért el, amely teljesen lebénít bármilyen értelmes dialógust. Túl sok érdek és érzelem szövi már át az egész folyamatot ahhoz, hogy pusztán a két fél akaratáról beszéljünk (bár ez az akarat sem adott). A résztvevőknek óriási történelmi és vallási teher nyomja a vállát, évtizedes egzisztenciális félelem köti gúzsba őket, miközben a térségbeli szereplők szövetségeseket keresnek mindkét táborban, és megpróbálják a maguk érdekei szerint irányítani a folyamatokat. Mindeközben figyelni kell arra is, hogy eladható legyen a megállapodás (hiszen a palesztinoknak például elvileg ratifikálniuk kell az egyezményt), hogy mindenki elégedetten, presztízsvesztés nélkül jöhessen ki belőle, és természetesen senki sem akar az életével fizetni, amiért történelmi lépésre szánta el magát – ahogy Jichak Rabin, néhai izraeli kormányfő fizetett 1995-ben.
Iskoláskoromban a tolltartómban tartottam azt a fotót, amelyen 1993 szeptemberében Bill Clinton amerikai elnök középen állva tereli egymás felé az oslói keretmegállapodást éppen ünnepélyesen aláíró, vonakodva kezet fogó Rabint és Jasszer Arafat palesztin vezetőt. Már akkor is a hírek rabja voltam, és világos volt, hogy ennél izgalmasabb és előremutatóbb dolog aligha történhet a térségben. Aztán 1995-ben a képernyőre tapadva figyeltem a CNN közvetítését a Rabin meggyilkolása utáni pillanatokban.
Tizennyolc évvel az átmeneti állapotot rögzítő oslói megállapodás után mindenkinek megvan a véleménye arról, miért nem sikerült öt éven belül lezárni az akkor nyitva hagyott kulcsfontosságú vitás kérdéseket, miért okozott a megállapodás csalódást mindkét fél számára. A narratívák egészen távol állnak egymástól, két párhuzamos világot tükröznek. Terjedelmi okok miatt csak pár példát hoznék.
Az izraeliek gyakran hivatkoznak arra, hogy 2000-ben a Camp David-i tárgyalásokon Ehud Barak, akkori kormányfő a lehető legnagylelkűbb ajánlatot tette Arafatnak, aki ezt elutasította. A palesztinok azzal védekeznek, hogy az ajánlat egyáltalán nem volt nagylelkű, hogy Clinton és Barak túl nagy nyomást gyakorolt Arafatra. Az agg palesztin vezető fegyveres felkelést indított – saját politikai túlélése érdekében is. Az emberáldozatokon túl a második intifáda talán legnagyobb vesztesége az, hogy végleg elszakította egymástól a hétköznapi izraelieket és palesztinokat, akik tíz éve már nem is igen találkoznak egymással.
A bizalom tulajdonképpen lehetetlenné vált. Az izraeli béketábornak betett Camp David, a palesztinokkal történő megbékélés egyre inkább utópisztikus. A másik oldalon megerősödött a tárgyalásos megoldást mindig is elvető Hamasz. Eközben Ehud Olmert izraeli kormányfő 2008-as javaslatára nem érkezett palesztin válasz: azóta ez az epizód is része a két fél nyilvános sárdobálásának.
Megtörtént a gázai kivonulás, amelyet Izrael óriási nemzeti traumaként élt meg: zsinagógákat romboltak le, temetőket költöztettek el. Azóta hivatkozási pont lett: lám, hiába hozunk áldozatokat, a palesztinoktól csak rakétákat, erőszakot kapunk cserébe. A mérsékelt palesztinok úgy kontráznak: ha Izrael koordinálta volna a 2005-ös kivonulást a palesztin hatósággal, akkor Abbasz és nem a Hamasz arathatta volna le a kivonulás politikai gyümölcseit. Felvetik, Ariel Saron izraeli kormányfő egyáltalán nem akarta megerősíteni Abbaszt, számára nem volt számottevő a különbség a palesztin mozgalmak között.
A számos neuralgikus pont közül manapság legtöbbször a ciszjordániai zsidó telepek kérdését emlegetik. Ezek lehetnek több tízezres városok, és lehetnek tucatnyi család által lakott lakókocsiparkok. Oslo óta nem épült új telep, de a meglévőket folyamatosan bővítik, és számos illegális telep is létrejött. 1993 óta a ciszjordániai telepes lakosság csaknem megháromszorozódott. KeletJeruzsálemet Izrael annektálta, így ott bátran épít, alakítja át a városrészt. A sokszor hivatkozott clintoni paraméterek szerint a végső megállapodásnál az lesz az izraeli, ami zsidó, és az a palesztin, ami arab. KeletJeruzsálemben kitapintható, hogy ennek a konfliktusnak alapvetően a terület a tétje: minden egyes utcáért, házért, kőért keserves küzdelem folyik. Látható ez máshol is: 2002-ben megindult a biztonsági fal, kerítés építése, ami a palesztin földekből lenyesve védi a zsidó területeket, igaz, az izraeli bíróság több esetben helyt adott a palesztin panaszosoknak, és módosították az útvonalat. Barack Obama amerikai elnök komoly (meglehet, végzetes) hibát követett el, amikor úgy követelte az izraeliektől a telepek építésének leállítását, hogy azt aztán semmilyen ígérettel, garanciával vagy szankcióval nem tudta megtámogatni.
A tárgyalások egy idő óta önmagukban forognak. Minden amerikai elnökkel, minden izraeli kormánnyal tulajdonképpen újra kell kezdeni a folyamatot. A Hamasz és Irán megerősödése megosztja az arab államokat. A 2002-es átfogó szaúdi békejavaslat (a teljes kivonulásért cserébe normalizálnák a kapcsolatokat Izraellel) ma már anakronisztikus. – Tizenkilenc éve folynak tárgyalások, de azóta sem tudni, merre tartanak – panaszkodott 2009-ben Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló James Jones amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadónak. Új korszak közeledik: Abbaszékkal (az elnök 76 éves) távozik egy palesztin politikusgeneráció, amely után minden bizonnyal radikálisabb, cinikusabb társaság következik.
A kétállamos megoldás kizárólagossága (két független állam egymás mellett élése) már egyáltalán nem olyan egyértelmű. A palesztin vezetés szeptemberben az ENSZ-hez fordult, hogy tagságot, államiságot kérjen. A gesztus persze belülre is szól: Abbasznak fel kell vennie a versenyt a Hamasszal. Nem naivak a palesztin vezetők: tudják, hogy az ENSZ nem fogja megoldani az államiság kérdését, és tárgyalniuk kell Izraellel. De abban reménykednek, egy magasabb státusz birtokában több jogosítvánnyal felszerelkezve ülhetnek le a tárgyalóasztalhoz.
Izraelben eközben megnyugodva veszik tudomásul, hogy elmaradt a szeptemberre, a palesztin ENSZ-akció miatt beígért „diplomáciai cunami”. Diplomáciai elszigetelődésüket átmenetinek tekintik: az észak-afrikai forradalmak okozta biztonsági kockázat nemcsak nekik, hanem a térségből látványosan hiányzó Európának és a KözelKeleten gyengülő Egyesült Államoknak is gondja. Törökország új külpolitikáját szintén nem kizárólag Izrael-ellenes pálfordulásnak, hanem az egész nyugati világgal történő esetleges szakításnak, kritikusabb attitűdnek tudják be. Magabiztosan állítják, Izrael jelenleg az egyetlen biztos pont a KözelKeleten, és mint ilyenre, az Egyesült Államoknak szüksége van rá.
Izrael biztonsági igényei a mérsékelt palesztinok számára is legitimek. Gondoljunk csak bele: ha létrejönne a palesztin állam, annak egyes szakaszai és a Földközitenger között csupán 12 kilométer széles lenne Izrael, ráadásul Ciszjordánia magasabban fekszik, onnan Izrael tökéletes célpontot nyújt. Kérdés, kitől fogadna el Izrael garanciákat a biztonságára. Egyelőre úgy tűnik, senkitől.
Ez a történet tragédia, hiszen az ügy megoldatlansága a XX. század egyik legnagyobb sikertörténetén, Izrael felemelkedésén ejt foltot, miközben az arab testvéreik által gyakran magukra hagyott palesztinok megalázva érzik magukat évtizedek óta, és erre próbálnak meg ígyúgy reagálni. Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló egy 2008-ban Cipi Livni izraeli külügyminiszterrel folytatott megbeszélésen így sóhajtott fel: Akárki lesz képes a konfliktus megoldása érdekében megállapodásra jutni, az lesz Jézus Krisztus óta a térség legfontosabb személyisége! Rendkívül bátor emberek és messiások kerestetnek. De meglehet, az ő elszántságuk is hiábavaló lenne.