Al-Avlaki „amerikai srácból” lett terrorista

Célzott merénylettel végeztek Jemenben Anvar al-Avlaki szélsőséges iszlamista prédikátorral, jelentette pénteken az amerikai sajtó. Ennek tényét a jemeni védelmi minisztérium közölte, majd egy washingtoni kormányilletékes is megerősítette a CBS News televíziócsatornának.

A jemeni kormány nem közölt részleteket az akcióról, ám helyi biztonsági erők és törzsi vezetők szerint amerikaiak hajtották végre az akciót; a napokban többször láttak pilóta nélküli robotrepülőgépeket a térségben. Oszama bin Laden megölése óta ő a legmagasabb rangú al-Kaida tag, akit likvidáltak.

A negyvenéves férfit, aki Új-Mexikóban született jemeni szülők gyermekeként, az „Al-Kaida az Arab-félszigeten” elnevezésű terrorszervezet vezetőjének tartották, és többek közt két komoly, az Egyesült Államok területén elkövetett, illetve megkísérelt merénylettel is összefüggésbe hozták a nevét. Ő az USA egyetlen állampolgára volt, akire „kilövési engedélyt” adtak a hatóságok. Barack Obama 2010 áprilisában adta ki erre a parancsot, és korábban már kétszer is bombáztak olyan helyszíneket, ahol őt sejtették.

A terroristavezér édesapja Fulbright-ösztöndíjasként tanult az Egyesült Államokban, családjával (köztük az akkor hétéves Anvarral) 1978-ban tért vissza Jemenbe, ahol később mezőgazdasági miniszter lett, majd a szanaai egyetemen tanított.

Anvar al-Avlaki 1991-ben tért viszsza az USA-ba tanulni, a George Washington Egyetemen szerezte doktori fokozatát. Édesapja szerint az ellene felhozott vádak valótlanok, számára fia „egy igazi amerikai srác.”

Mesterfokozatú tanulmányait San Diegóban végezte. Ekkor, 2000-ben már egy mecsetben prédikált, ahol megismerkedett a szeptember 11-i merénylet két elkövetőjével. Az amerikai kormány Szeptember 11. Bizottságának jelentése szerint a Pentagonba csapódott gép fedélzetén tartózkodó két férfi korábban „vallási vezetőként tisztelte al-Aulakit és szoros kapcsolatot alakított ki vele.” Később egy Washington-közeli mecsetben prédikált. Az egyik ottani imám szerint al-Avlaki nem mutatta a radikalizmus jeleit. – Szerintem nem mi ismertük félre. Valami történhetett vele – mondta az AP hírügynökségnek Johari Abdul-Malik.

A koromfekete szakállú, nyugati divat szerint készült, vékony keretes szemüveget viselő al-Avlaki jól értett az internethez, ahol tökéletes angolsággal győzködte a „szent háború” szükségességéről a fiatalokat videókon, blogposztokban, e-mailben és a közösségi médiában is. Az amerikai hatóságok szerint a sikeres toborzóból időközben operatív vezetővé vált Jemenben al-Avlaki. Az Egyesült Államok vezetése szerint az országban zajló zűrzavart kihasználva a terrorszervezet ága itt megerősödött, és jelenleg ez jelenti számára az egyik legsúlyosabb veszélyt.

Al-Avlaki hatása az „újhazában” sem volt jelentéktelen: egyrészt Nidal Hasan őrnagyot inspirálta, aki egy texasi laktanyában hajtott végre vérengzést katonatársai között, másfelől pedig Umar Farouk Abdulmutallabot, azt a nigériai fiatalembert, aki 2009 karácsonyán megpróbált felrobbantani egy Amszterdam és Detroit között közlekedő repülőjáratot.

Al-Avlaki halála jelentős propagandafegyvertől fosztja meg az al-Kaidát, a megcsappant népszerűségű Barack Obama pedig Oszama bin Laden után az ő megöléséből is profitálhat – írta pénteken a londoni The DailyTelegraph szakírója.

Ráadásul a napokban sújtott le az amerikai igazságszolgáltatás egy másik, lényegesen kevesebb veszélylyel fenyegető feltételezett terroristára, méghozzá az Egyesült Államok területén. Ebben az esetben az FBI beépített ügynökei hálózták be a radikális iszlamistát. A német hetilap, a Der Spiegel szerint a két csapásnak azonban van egy elsőre nehezen észrevehető, de nagyon is valós következménye. Értesülések szerint a jemeni al-Kaida 2010-ben már kiadott egy ajánlást tagjainak arról, hogy tartózkodjanak a terrorista sejtek építésétől,mert könnyen felülhetnek amerikai ügynököknek a kapcsolatfelvétel során. A már meglévő kapcsolatok ápolása a távirányítású repülőgépek miatt életveszélyes, hiszen bármikor és bárhol az iszlamista fejére zuhanhat egy amerikai rakéta. A két csapás így nemcsak emberállományban gyengíti tovább a nemzetközi dzsihadizmust, hanem az életben lévő terroristák biztonságérzetét és kommunikációs lehetőségeit is jelentősen szűkíti.

Száleh: Az al-Kaida ellen harcolok

Azóta, hogy szeptember végén hazatért szaúd-arábiai gyógykezeléséről, Ali Abdullah Szaleh jemeni elnök első interjúját a Time magazinnak és a Washington Postnak adta. A polgárháború sújtotta ország vezetőjét az újságírók kemény kérdésekkel bombázták arról, hogy rezsimje milyen kegyetlenségeket követ el a felkelés leverése érdekében. Az egyik válaszban Szaleh úgy nyilatkozott: az amerikai és a szaúdi hatóságokkal együttműködve harcol az al-Kaida ellen, és azt állította, hogy az amerikai hírszerzésnek információi vannak arról, hogy a jemeni muzulmán szervezet, a Muzulmán Testvériség, illetve a lázadó katonatisztek kapcsolatban állnak a terrorszervezettel.

Anvar al-Aulaki: amerikai mecsetekben és az interneten győzködte a fiatalokat a „szent háború” szükségességéről
Anvar al-Aulaki: amerikai mecsetekben és az interneten győzködte a fiatalokat a „szent háború” szükségességéről FOTÓ: AFP
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.