Csörgőkígyó mint kábítószerfutár

Amíg Jesus Zambadát, a „Királyt” el nem kapták, a három mókusmajomnak fényűző élete volt: egy 64 ezer négyzetméteres burjánzó parkban adhatták át magukat az önfeledt játéknak. Alattuk vadlovak bóklásztak, a pávakakasok hivalkodóan nyitogatták legyezővé a farktollaikat, néha tigrisüvöltés hallatszott – meséli, aki csak járt a Sinaloa kábítószerkartell nagyhatalmú vezérének privát állatkertjében. Az édenkerti idillt sokáig az a teherautóplatót megtöltő fegyverek és kokaincsomagok sem zavarták, amiket Zambada a parkban tartott. Az aranyélet csak 2008 októberéig tartott: a kartellvezért ekkor egy mexikóvárosi razzia után letartóztatták.

Mexikóban nem számít ritkaságnak állatkertet találni egy-egy drogbáró vidéki főhadiszállásán. Amikor Zambadáét felszámolták, a hatóságoknak 200 vadat kellett más állatkertek gondjára bízniuk. Egyre-másra előkerülő sorstársaik miatt ma már sok állatkertre ki lehet függeszteni a „megtelt” táblát: csak egy idén júliusi háromnapos razzia során 5500 állatot foglaltak le országszerte.

A kábítószerbárók felvágási hajlama határtalan:magánállatkertjeikben párducok, sarki farkasok és fehér tigrisek is élnek, de állítólag létezik olyan park, amelybe kafferbivaly, zsiráf és Thomson-gazella egyaránt legelészik. A nagyragadozókkal megesik, hogy barbár módon kitépik fogaikat és karmaikat, nehogy belemarjanak „gazdáikba”.

A megalománia az egyik legjobb gengszterfilmek valószínűleg felülmúlhatatlan remekéből, a Sebhelyesarcúból származik. Brian de Palma 1983-as alkotása az amerikai rapperek mellett Mexikóban is kötelező mű a drogbárópalánták számára. Így nem meglepő, ha sokan követik az Al Pacino megszemélyesítette főhőst, aki filmbéli mátkájának (Michelle Pfeiffer) tigrist ad ajándékba az esküvő napján.

Amennyire egzotikusak az állatfajok, olyan sokoldalú a felhasználásuk is. Pár éve a mexikói sajtó hosszan cikkezett arról, hogy a brutalitásáról hírhedt Zetas-kartell oroszlánokkal és tigrisekkel falatja fel a rivális bűnbandák tagjait. Az évi 40 milliárd dolláros haszonnal kecsegtető kábítószerpiacért késhegyig megy a küzdelem: 2010 végéig a kartellháborúkban közel 35 ezer ember halt meg. Mindenesetre az amerikai Kábítószer-ellenes Ügynökség (DEA) sokat látott ügynökei is meglepődtek, amikor egyszer élő csörgőkígyók gyomrából került elő a drog. Dupla a haszon: az USA-ba tartó illegális állatkereskedelem fő útvonala is Mexikón át vezet.

Állatorvosok egy cancúni magánállatkertből elkobzott és elaltatott bengáli tigrist vizsgálnak
Állatorvosok egy cancúni magánállatkertből elkobzott és elaltatott bengáli tigrist vizsgálnak
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.