Románia lehet az USA új stratégiai partnere
A keddi, mindöszsze tizenkét órás vizitet egyik napról a másikra jelentették be, a napirend pedig végig titkos maradt. A sajtó utólag értesült arról is, hogy Traian Basescu kedd este fél órát beszélgetett Barack Obamával a Fehér Ház Ovális Irodájában.
– A látogatás hirtelensége az elmúlt napok történéseivel hozható összefüggésbe – véliEmil Hure zeanu politikai elemző, a Szabad Európai Rádió egykori munkatársa. – Törökország új szerepre törekszik az arab világban: kis híján megszakította kapcsolatait Izraellel, az Egyesült Államok stratégiai szövetségesével a Közel-Keleten, miközben a palesztin ügy és a forrongó észak-afrikai arab országok legfőbb szponzorának szerepében tetszeleg. Ilyen körülmények között Ankara – legalábbis időlegesen – nem tekinthető a NATO és az Egyesült Államok legfőbb szövetségesének a Fekete-tenger térsé gében, Románia pedig új szerephez jut – a térség második legnagyobb NATO-tagjaként –, fontossága megnő.
Az elemző szerint a látogatás – amelyről jól értesült bukaresti körökben már körülbelül egy hónapja beszéltek – jellegéről sokat elárul, hogy a román elnököt elkísérték Washingtonba a legfontosabb román biztonsági vezetők: a védelmi miniszter és a titkosszolgálati igazgatók. A feltevést alátámasztani látszik, hogy az Ohióból Washingtonba visszatérő Obama rövid megbeszélést tartott Joe Biden alelnökkel és David Petraeus CIA-főnökkel, mielőtt leült tárgyalni a román államfővel.
– A két elnök eszmecserét folytatott arról, hogy Románia fontos szerepet játszhat a demokrácia támogatásában mind Európában,mind az arab tavasz kibontakozása nyomán a Közel-Keleten – áll a Fehér Ház közleményében. A hatszemközti találkozón – amelyen jelen volt Biden alelnök is – Obama köszönetet mondott a román katonák Afganisztánban és máshol meghozott áldozatáért, és gratulált Ba sescunak a román–amerikai stratégiai partnerség megújításáról szóló közös nyilatkozathoz, amelyet a találkozó után hoztak nyilvánosságra.
A látogatás alkalmával Hillary Clinton amerikai és Teodor Baconschi román külügyminiszter aláírta az amerikai ballisztikus rakétavédelmi rendszer Romániába telepítéséről szóló egyezményt. A ceremó niához asszisztáló Basescu hangsúlyozta: Románia védelme soha nem volt olyan mértékben biztosított, mint most, de sietve hozzátette, a rendszer nem irányul Oroszország ellen. Mindenesetre a moszkvai külügyminisztérium szinte azonnal tiltakozott. Bogdan Aurescu külügyi államtitkár – aki Romániát képviselte a megállapodást előkészítő hét tárgyalási fordulón – utalt rá, hogy az orosz tiltakozás formális. „Mindenfélét mondanak a rakétavédelmi rendszerről, de Obama és Medvegyev elnök eldöntötte, hogy együttműködik a kérdésben” – fogalmazott Aurescu. A kedden megkötött amerikai–román rakétavédelmi megállapodás értelmében a dél-romániai Deveselu légi támaszpontra SM–3 típusú elfogórakétákat telepítenek. A bázison 150-200 amerikai katona és polgári alkalmazott állomásozik várhatóan 2015-től.
Emil Hurezeanu szerint a jelenlegi amerikai elnök két-három stratégiai kérdéstől eltekintve a belpolitikára összepontosít, így a román elnök egyértelműen sikerként „adhatja el”, hogy Obama szakított rá fél órát, még ha nem is fogadta állami látogatáson.
Orbán még adós a fehér házi vizittel
Traian Basescu román államfő mellett több más vezető is járhatott térségünkből a Fehér Házban Barack Obama elnöksége alatt. Az amerikai elnök decemberben fogadta például Bronislaw Komorowski lengyel államfőt. Obama – nem éppen szokatlan, de nem is mindig alkalmazott diplomáciai gesztusként – „betoppant” Joe Biden alelnök és Borut Pahor szlovén kormányfő februári megbeszéléseire is. Orbán Viktor washingtoni meghívásával még adósak az amerikaiak, noha Martonyi János külügyminiszter már 2010 júniusában (azaz pár héttel a budapesti kormányváltást követően) azt mondta az amerikai fővárosban járva: a miniszterelnök útja még az év őszén felmerülhet. Egy év telt el azóta, miközben Magyarországgal kapcsolatban számos kritikát fogalmaztak meg az amerikaiak, így a médiatörvény, az alkotmányozás, legújabban pedig a vallási törvény kapcsán. Az utolsó magyar vezető, akit fogadtak a Fehér Házban, Bajnai Gordon volt. Igaz, ő csak Bidennél vizitelt; Obamának éppen Pennsylvaniában akadt fontosabb dolga a 2009. decemberi péntek délelőt tön. Rövid, udvariassági megbeszélés erejéig viszont Bajnai találkozhatott Obamával, mégpedig 2009 szeptemberében, az ENSZ New York-i közgyűlésének margóján. Orbán ellenben 2008 augusztusa, azaz George W. Bush elnöksége óta nem is járt az Egyesült Államokban. Az utolsó magyar miniszterelnök, akit a Fehér Házban az elnök fogadott, Gyurcsány Ferenc volt 2005-ben. (Munkatársunktól)