A pénz beszél, a politika fecseg
A könnyed csevegés mellett ugyan volt szó olyan politikai kérdésekről is, amelyek szó szerint mérgezték az orosz–brit kapcsolatokat, ám ezekben nem történt előrelépés: Moszkva továbbra sem adja ki Dmitrij Lugovojt – jelenleg parlamenti képviselőt –, akit a brit hatóságok azzal vádolnak, hogy ő ölte meg Londonban radioaktív anyaggal szennyezett teával Alekszandr Litvinyenkót, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egykori ezredesét, aki 2000-ben menedékjogot, majd brit állampolgárságot kapott. Medvegyev az orosz alkotmányra hivatkozva kijelentette: Oroszország sosem fogja kiadni egyetlen állampolgárát sem. (Igaz, London sem változtat álláspontján: Moszkva 16 személy kiadását kérte hiába az elmúlt években Nagy-Britanniától.)
Cameron látogatásával kapcsolatban a londoni Nemzetközi Stratégiai Intézet munkatársa, Okszana Antonyenko lapunk londoni tudósítójának elmondta: helyesli, hogy öt év szünet után megtört a jég, még ha teljes felengedésről nem is lehet beszélni. Éppen a kapcsolatok elhanyagolása volt abnormális egy olyan időszakban, amikor annyi közös érdek köti össze a két országot. Antonyenko úgy véli, hogy „egyelőre udvariassági gesztusról, és nem stratégiai jelentőségű lépésről lehet beszélni”.
Miközben a politikai viszony a fagypontra süllyedt az elmúlt években, az üzleti annál nagyobb hőfokon égett: tavaly 40 milliárd dollár értékű brit beruházás volt folyamatban. Igaz, az „évszázad üzletének” tartott BP–Rosznyefty-részvénycsere és az együttműködés a sarkvidéki orosz mezőkön zátonyra futott a BP oroszországi leányvállalatának néhány résztulajdonosa –köztük Viktor Vekszelberg milliárdos – ellenállásán. Ellentétben a politikával, több üzleti lehetőséget magában rejtő együttműködési megállapodás is született a találkozón.
A brit lapok szerint ugyanakkor a legfontosabb találkozó a végére maradt: Cameron este Putyinnal is tárgyalt. A hosszas bizonytalanság után megtartott találkozóról Borisz Berezovszkij Londonban azt nyilatkozta, hogy történelmi hiba, mert ezzel a brit diplomácia egyértelmű kiállását jelzi Putyin mellett, alig hónappal az elnökválasztás előtt, amelyen eddig sem Medvegyev, sem Putyin nem jelezte egyértelműen részvételi szándékát.