Politikai vendetta indul Izlandon?
Tréfának nevezte az ellene folyó eljárást a hatvanéves Geir Haarde, aki a felesége társaságában érkezett a kormánytagok felelősségre vonására létrehozott – első alkalommal bevetett – különleges bíróságra. „Tiszta a lelkiismeretem. A vád a politikai üldözéssel határos” – nyilatkozta a Függetlenség Párt egykori vezetője, aki szerint az ügy mögött a politikai ellenfelei állnak.
Megosztott a közvélemény, amely a volt kormányfőt egyszerre látja bűnbaknak, illetve jogosan megvádolt politikusnak. Az elemzők többsége azonban bírálja a most induló pert. „A parlament sajnos nem döntött túl bölcsen, amikor Haarde megvádolására szavazott” – mondta például az AFP hírügynökségnek Gunnar Helgi Kristinsson, az Izlandi Egyetem politológia professzora. Hozzátette, hogy a vádak mögött a mostani (baloldali) kormánypárt tagjainak személyes vendettája áll.
Egészen másként látja a helyzetet Steingrimur Sigfusson jelenlegi pénzügyminiszter, aki így magyarázta a per szükségességét: „Amikor kiderült, hogy katasztrófa felé tartunk, nagyon keveset tettek ennek elkerüléséért.” Geir Haarde viszont éppen azzal érvel, hogy az ő kormánya mentette meg Izlandot a csődtől: „Ez nyilvánvaló, ha megvizsgáljuk a helyzetet, és az írországihoz vagy pláne a görögországihoz hasonlítjuk. Ez a két ország olyan hibákat követett el, amelyeket mi nem.” Az exminiszterelnök fenntartja, hogy helyes lépés volt hagyni csődbe menni a három bajba jutott bankot.
Jogi értelemben túlzottan homályosak a vádak, amelyeket nem is vizsgáltak ki kellőképpen: ezzel védekeznek Haarde ügyvédei. A legmagasabb kiszabható büntetés egyébként két év börtön lenne. Ám egy ítélet a politológus Kristinsson szerint semmit sem oldana meg. „Lehet, hogy Haardét bűnösnek találni összhangban áll a törvénnyel. De őt kipécézni és egyedül felelőssé tenni az összeomlásért nyilvánvalóan nem áll összhangban az emberek igazságérzetével” – figyelmeztetett.
Chirac pere– a vádlott nélkül
A várakozásoknak megfelelően Jacques Chirac távollétében kezdődött meg tegnap Párizsban a volt államfő korrupciós pere. A 78 éves politikust azzal vádolják, hogy a csaknem két évtizedet átfogó párizsi polgármesterségének éveiben csaknem két tucat esetben fiktív állásokat kreált párttársainak –vagyis a városházával fizettette ki a gaulle-ista pártban tevékenykedő magas rangú aktivisták bérét. A volt államfő tagadja a vádat.
A pernek már márciusban el kellett volna kezdődnie, de alkotmányossági aggályok miatt őszre csúszott – időközben a megfelelő instanciák úgy döntöttek, hogy a volt államfőre nem vonatkoznak a mentelmi szabályok és felelősségre vonható büntetőbíróságon.
Chirac a múlt hét végén levélben kérte a bíróságot, hogy egészségi állapotára való tekintettel tegye lehetővé távolmaradását a pertől, így hétfőn csak ügyvédei képviselték a tárgyalóteremben. Orvosai szerint Chirac egészségi állapota sokat romlott az elmúlt hónapokban – ügyvéde, Jean Veil tegnap úgy fogalmazott a bíróság előtt, hogy a volt elnök „jelenleg nincs abban a helyzetben hogy több mint húsz évvel ezelőtt történt dolgokra képes legyen visszaemlékezni”. Veje, Frédéric Salat-Baroux azt állította, hogy apósának „nincs többé meg a memóriája ahhoz, hogy részt vehessen a tárgyaláson”. Egyes hírek szerint Chiracnál kezdődő Alzheimer-kórt diagnosztizáltak. Jean-Michel Baylet, a baloldali radikális párt elnöke szerint „ha Chirac tényleg beteg és fáradt, békén kell hagyni”. E véleménnyel nem mindenki ért egyet Párizsban. Az Anticor korrupcióellenes szervezet „manővernek” minősítette Chirac eljárását és követelte: bíróság kötelezze a volt államfőt, hogy jelenjen meg a tárgyalóteremben. (Munkatársunktól)