A saria sem hiányzik az új vezetés tervei közül
A hétvégén állítólag egy gépkocsioszlop hagyta el Bani Walidot, a feltételezések szerint akár Saif al-Islam, Kadhafi egyik fia lehetett a menekülők között, attól tartva, hogy a város vezetősége kiadná őt.
Musztafa Abdul Dzsalil, az ÁNT elnöke bejelentette, hogy átköltöznek Bengáziból Tripoliba, s hozzákezdhetnek az átmenet politikai elemeinek kidolgozásához, amelynek eredményeként 18-20 hónap alatt épül ki a demokratikus rendszer. Tripoliban elsőként Felszabadítási nyilatkozatot adnak ki,majd átmeneti kormány alakul. Minthogy nem léteztek politikai pártok, várhatóan hat-nyolc hónapba telik, amíg választásokat tarthatnak egy nemzeti gyűlés összetételéről: ez lenne hivatott az új alkotmány megszövegezésére. Az ÁNT felfogása szerint a demokratikus alkotmányba beépítenek liberális garanciá kat is, ám az iszlám törvénykezés, a saria a törvényhozás egyik alappillére lesz – írta az El País tudósítója a helyszínről.
Közben a világsajtó azt a hétvégi hírt kommentálja, hogy a nemzetközi, nem kormányzati Human Rights Watch munkatársai Tripoliban olyan iratokat, dokumentumokat találtak, amelyek azt bizonyítják, hogy az amerikai CIA és a brit MI6 titkosszolgálatok szorosan együttműködtek 2002 és 2007 között a líbiai titkosszolgálatokkal. Az amerikaiak több terrorizmussal gyanúsított személyt adtak át kihallgatásra Líbiának.
Az Egyesült Államok és Líbia fagyos kapcsolataiban azután következett be enyhülés, hogy Tripoli 1999-ben kiadta az 1988-as lockerbie-i merénylet két elkövetőjét, lemondott a tömegpusztító fegyverek előállításáról, majd a 2001. szeptember 11-i terrortámadások nyomán elítélte a terrorizmust. Az ENSZ 2003 szeptemberében, az Egyesült Államok pedig 2004. szeptember 20-án szüntette meg szankcióit a Kadhafi-rezsimmel szemben. A CIA ugyanebben az évben létesített állandó missziót Líbiában.