Behatoltak Kadhafi erődjébe

Behatoltak a líbiai vezér Bab al-Azizia nevű bunkerébe a NATO által támogatott líbiai ellenzéki erők – jelentette a Reuters. A lázadók a levegőbe leadott lövésekkel ünneplik a rezsim utolsó bástyájának elestét. Talán a hat négyzetkilométeres bázison tartózkodik Moammer Kadhafi és családja is, aki szemlátomást most már csak arra törekszik, hogy alkudozásra kényszerítse a felkelőket, bár erre egyre kevesebb esélye van. A felkelők már Kadhafi szobrait rombolják a városban – többek között az aranyozott öklöt, amely egy amerikai vadászgépet morzsol szét.

A NATO már napok óta bombázta, a lázadók pedig kedden délelőtt körbezárták a szóban forgó negyedet, de mind ez idáig nem sikerült előkeríteniük a minden bizonnyal ott bujkáló Kadhafit és családját. Az építmény egy katakombákból álló valóságos erődítmény, ahonnan alagutak vezetnek több irányba, feltehetőleg a tengerpartra is, s ezeken az alagutakon kaphatták az utánpótlást az erődítményben élők.

„Kadhafi Pentagonjának” bevétele jó hír, mert kedden reggel a pesszimizmus kezdett eluralkodni a felkelők soraiban. A nyugati lapok pedig azt írták, hogy nem túlságosan tartós a hírek igazságtartalmának szavatossága manapság Líbiában. Egymást váltották ugyanis hétfőn a bombasztikus bejelentések, s azok cáfolatai, jelezvén, hogy a felkelők nem csupán harci tapasztalatokban járatlanok, de a kommunikáció sem tartozik erős oldalaik közé. Tény, hogy a hétfőn már gyakorlatilag a felkelők kezén lévő Tripoliban a harcok tovább folytatódtak, s különösen a Bab al-Azizia épületegyüttes, Kadhafi rezidenciája körül hallatszott csatazaj.

Nem növelte a felkelők szavahihetőségét, hogy Tripoli vasárnapi bevételét követően úgy nyilatkoztak, a főváros 85 százaléka a kezükben van, amit aztán a kormányerők cáfoltak, megjegyezve, hogy a város 80 százalékát továbbra is ők ellenőrzik. Biztosabb információt a helyszínen tartózkodó tudósítók sem tudtak adni, akiknek mozgását a háborús állapotok, s a háztetőkön megbúvó orvlövészek nehezítik.

A legkínosabb magyarázkodásra a Kadhafi fiúk állítólagos elfogásának ügyében kényszerültek a lázadók. Hétfő hajnali hír szerint a külföldön talán legismertebb ifjú Kadhafi, Szaif al-Iszlám a felkelők fogságába esett, akik erről tájékoztatták a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot, amely máris bejelentkezett érte, hogy emberiesség elleni bűncselekmény vádjával bíróság elé állítsa. Aztán hétfőn késő este érkezett az újabb hír arról, hogy Szaif megjelent a Kadhafihoz hű erők egyik bázisán, a Rixos Hotelben, ahol külföldi újságírók kérdéseire válaszolt, s megerősítette, hogy apja Tripoliban van. Az AFP francia hírügynökség tudósítója szerint az „agyonadrenalinozott” Szaif magabiztosan nyilatkozott a harci helyzetről, azt állítván, hogy megtörték a lázadók előretörését, akiket tőrbe csaltak Tripoliban, s további ellenállásra buzdította a tripoliakat.

Az al-Dzsazíra arab nyelvű televízió kedden arról is beszámolt, hogy Kadhafi legidősebb fia, Mohammed ugyan valóban fogságba esett, de aztán apja katonái kiszabadították a házi őrizetből.

Miközben Tripoliban ádáz harcok folytak, Kadhafi szülővárosából, a Földközi-tenger partján fekvő Szirtből három Scud rakétát lőttek ki a felkelők kezén lévő Miszrátára. A rakéták feltehetően a tengerbe csapódhattak, mert sem emberéletben, sem az épületekben nem tettek kárt.

A külvilág már a felkelőkhöz szól: Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár arra intett, hogy az Átmeneti Nemzeti (ÁNT) Tanács szavatolja az országban lévő diplomáciai képviseletek biztonságát. A felkelőket és a Kadhafi-ellenes NATO-beavatkozást sokáig ellenző olasz kormányfő, Silvio Berlusconi pedig bejelentette: csütörtökön fogadja az ÁNT élén álló Musztafa Abdul Dzsalilt.

Bár a helyzet még képlékeny, a magyar Külügyminisztérium – módosítva hétfői, várakozó álláspontján – üdvözölte, hogy Líbiában az Átmeneti Nemzeti Tanács vette át a hatalmat, s a magyar kormány is ezt tekinti a líbiai nép törvényes képviselőjének.

Felkelők tűzharca Kadhafi főhadiszállásánál, a Bab al-Azizia negyedben
Felkelők tűzharca Kadhafi főhadiszállásánál, a Bab al-Azizia negyedben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.