A Szirén Kadhafi ellen

A Szirén elűzheti a diktátort, a líbiai lázadók a szombat este indított Szirén nevű offenzívától várják, hogy bevegyék Tripolit és megdöntsék Moammer el-Kadhafi több mint negyven éves hatalmát.

Lapzártakor jelentették a hírügynökségek, hogy a lázadók fegyveresei nyugat felől beértek a fővárosba, anélkül, hogy ellenállásba ütköztek volna. Az Európai Unió soros elnökségét betöltő Lengyelország felszólította a NATO által támogatott felkelőket, hogy tartózkodjanak „a megtorlástól és a szükségtelen agressziótól”.

Az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió szerint heves harcok dúlnak az észak-afrikai ország fővárosában. A NATO gépei Tripoli központját bombázták. Lapunk információi szerint a magyar nagykövetségen tartózkodó Galli László ügyvivő jól van. Mint ismeretes, a magyar misszió látja el az EU, az Egyesült államok és Kanada diplomáciai képviseletét is.

Öt hónappal azt követően, hogy a NATO - a felkelők oldalán – légi csapásokkal beavatkozott a líbiai polgárháborúba, a döntő fordulat látszik kirajzolódni. Ami meglepő, mert szombaton úgy tűnt, hogy a rebellis csapatok visszavonulót fújtak.

A feltehetően aktív nyugati katonai segítséggel indított Szirén-hadművelet azonban megfordította a helyzetet. Igaz, a líbiai rezsim igyekszik erőteljesen cáfolni a Kadhafi-ellenes felkelők katonai sikereit. Az „örök ezredes” egyik fia, Szaif al-Iszlam azt állította, hogy a kormánycsapatok visszaverték a lázadókat. Hazugságnak nevezte, hogy apja megadná magát.

Nyugati hírügynökségek viszont azt jelentették, hogy Kadhafi családjával elmenekült Tripoliból, s az ország nyugati részében, az algériai határ közelében tartózkodik. A Kadhafi -rendszer roskadozását jelzi az is, hogy egyre több magasrangú személy dezertál. Egyikük Abdesz-Szálem Dzsallúd, aki Kadhafi oldalán részt vett az 1969-es puccsban, majd vezető posztokat töltött be.

Közben újabb erőszakhullán bontakozik ki a Közel-Keleten. A szélsőséges palesztin csoportok két oldalról, a Gázai övezetből és Ciszjordániából lövik rakétákkal Izraelt. Ezt azért teszik, mert szerintük a zsidó állam légi csapásokkal, illetve ciszjordániai razziákkal felrúgta a de facto tűzszünetet. Izrael megtorló akcióit azzal indokolja, hogy a szélsőséges palesztin csoportok állnak a múlt csütörtöki Eilat környéki, nyolc izraeli halálát követelő támadások mögött.

Az egyiptomi határ közelében történt véres incidensek súlyos feszültséget okoztak Kairó és Jeruzsálem között. A hét terroristával végző izraeliek ugyanis a hajsza során egyiptomi területre léptek, s a szélsőséges iszlámista fegyveresekkel vívott tűzharcban öt egyiptomi rendőr is életét vesztette.

A főváros bevétele előtt megpihennek a végső támadásra készülő felkelők
A főváros bevétele előtt megpihennek a végső támadásra készülő felkelők
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.